Co zrobić, żeby strać centymetry w pasie i udach?

1. Waga: 78 kg, wzrost: 165 cm, wiek: 24 lata, kobieta, praca siedząca, aktywność bardzo niska. 2. Próbowałam się odchudzać, brałam tabletki ***, fajny efekt, tylko efekt jo-jo jeszcze większy:( 3. W mojej rodzinie nie ma problemów z nadwagą, raczej niedowagą, rodzice bardzo szczupli, rodzeństwo też. 4. Tak, nie stwierdzono u mnie ani tarczycy, ani cukrzycy. 5. Rano ok. 8:00 piję kawę, jem coś słodkiego - pączek, ciastko. Jem śniadanie ok. 10:00 w pracy tzn. kanapki z szynką i serem. Około godz.15:00-16:00 jem obiad, najczęściej smażone mięso, ziemniak. Około 17:00 piję kawę, do tego zawsze coś słodkiego. Około 21:00 jem obfitą kolację, tzn. naleśniki, placki lub coś na ciepło. Piję w ciągu dnia dużo napojów gazowanych i niegazowanych. Jeśli chodzi o weekend, jem dokładnie tak samo. 6. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Bardzo proszę, powiedzcie, co mam zrobić, żeby strać na wadze i oczywiście oponkę na brzuchu, uda. Zapisałam się na aerobik 2 razy w tygodniu. Czy to wystarczy? Może jeszcze raz w tygodniu będę chodziła na basen. Jaka dieta dla mnie będzie najlepsza?
ponad rok temu

Witam,

Pani BMI wynosi 28,67 (odpowiada to nadwadze). Myślę, że sama Pani wymieniła przyczyny nadmiernej masy ciała (potrawy smażone, słodkości, nieregularne pory posiłków).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Najlepsze efekty dają treningi na siłowni (siłowe) w połączeniu z zajęciami aerobiku (np. fat burner - z nastawieniem na spalanie tkanki tłuszczowej). Rozwój tkanki mięśniowej na skutek ćwiczeń siłowych powoduje przyśpieszenie przemiany materii.

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdzie Pani na stronie Instytutu Żywności i Żywienia.

Pozdrawiam