Czy mam nadwagę, jeśli ważę 75 kg przy wzroście 170 cm?

mam 13 lat 170 cm wzrostu i waże 75 ma pytanie jak moge schudnęć i czy moge stosować jakąś diete wogóle jak już to jakę i czy mam dużo nadwagi
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wskaźnik masy ciała wskazuje na lekką nadwagę.
Należałoby wprowadzić zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych.
Zalecałabym wprowadzenie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Ważnym aspektem jest też codzienna aktywność fizyczna w wymiarze minimum 30 minut.