Czy można w ten sposób łączyć Hydroksyzynę?

Dzień dobry mam pytanie czy można brać Hydroxyzinum VP25 mg z takimi lekami jak Oriven 37,5 mg i Mirtor 15 mg? Oczywiście doraźnie. Proszę o informację dziękuję
KOBIETA, 31 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie. Dobrze, że chce Pani upewnić się co do bezpieczeństwa współużywania leków Hydroxyzinum VP 25mg (https://portal.abczdrowie.pl/hydroksyzyna-skutki-uboczne ), Oriven 37,5mg (https://portal.abczdrowie.pl/venlectine-sklad-dzialanie-wskazania-i-skutki-uboczne ) oraz Mirtor 15mg (https://portal.abczdrowie.pl/mirtazapina-dzialanie-leki-wskazania-i-skutki-uboczne ) przed przyjęciem ich jednocześnie lub w bliskim odstępie czasu.)

Hydroxyzinum jest lekiem przeciwhistaminowym, który często stosuje się w celu łagodzenia objawów lękowych i jako środek uspokajający. Oriven to lek przeciwdepresyjny, którego działanie opiera się na substancji czynnej wenlafaksynie, zmniejsza ona wychwyt zwrotny neuroprzekaźnika serotoniny. Z kolei Mirtor to mirtazapina, również stosowana w leczeniu depresji.

Łączenie tych leków może powodować wzajemne nasilanie działania uspokajającego i sedatywnego, co może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i takie czynności, jak prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn. Dodatkowo, połączenie tych substancji może zwiększyć ryzyko innych efektów ubocznych, a także zniwelować zamierzony efekt terapeutyczny.

Zdecydowanie jest potrzebna konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zna Pani historię medyczną i aktualne leczenie, aby upewnić się, że takie połączenie jest bezpieczne w Pani indywidualnej sytuacji i ustalić optymalną farmakoterapię, której Pani potrzebuje.

Pozdrawiam serdeczne i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.