Jak powinnam się odżywiać w moim wieku aby dobrze rosnąć?

W tym roku będę miała 12 lat, moja waga to 29.9 kg, a wzrost 134 cm. Chcę urosnąć oraz dobrze się odżywiać ponieważ jestem szczupła i niska; nie mam w ogóle apetytu, jem mało. Chciałabym wiedzieć jak odżywiać się codziennie. Z góry dziękuję za pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rzeczywiście ważysz niewiele. Bardzo się cieszę, że pragniesz dobrze się odżywiać. Jest to szczególnie ważne w Twojej sytuacji - kiedy nie jesz wiele a potrzebujesz dużo witamin i składników mineralnych by zdrowo rosnąć i rozwijać się.

Polecam zatem spożywanie produktów gęstych odżywczo: suszonych owoców, orzechów, ryb (również tych tłustych), a także kiełków, nabiału wszelkiego rodzaju, mięsa, warzyw (w tym strączkowych), owoców. Przyrządzaj sobie koktajle, sałatki, mięsno-warzywne dania w stylu stir-fry, kanapki na bazie pełnoziarnistego pieczywa.

Unikaj jedynie bardzo ciężkich i tłustych potraw, np. typu fast-food, ogromnych porcji (jedz mniej a częściej), a także rafinowanych cukrów, które znajdziesz głównie w słodyczach i napojach. Pamiętaj również o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. W określaniu ilości poszczególnych składników w dziennym jadłospisie kieruj się piramidą żywnościową.

Powodzenia! Zobaczysz, że zdrowe odżywianie zaowocuje w przyszłości.
Pozdrawiam,
K.Szatkowska