Jak powinnam się odżywiać, żeby być zdrowa i czuć się dobrze?

Witam mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi otóż chcę się zdrowo odzywać ale nie tracic na wadze. mam 178 cm wzrostu i ważę 61 kg i chcę taką wagę utrzymać. Wszystie diety nazywane "zdrowymi" służą głównie chudnięciu czego chcę uniknąć. Jak powinnam się odżywiać żeby być zdrowa i czuć się dobrze a jednocześnie nie chudnąć?

Witam serdecznie,

Aby utrzymać daną wagę ciała powinna Pani pokrywać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Należałoby obliczyć czynną przemianę materii i nie przekraczać ani ni obniżać wymaganej kaloryczności. W tym momencie mam zbyt mało danych aby obliczyć Pani dzienne zapotrzebowanie kaloryczne ale polecam stosować się do zdrowych zasad żywienia. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Do tego bardzo ważna jest systematyczna aktywność fizyczna

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk