Jak schudnąć 10-20 kg?

Ważę 90 kg, mam 18 lat, jestem mężczyzną, prowadzę aktywny tryb życia. Prawie codziennie pogrywam w różne sporty drużynowe. Nigdy nie podejmowałem prób odchudzania sie, w rodzinie nie wystepuje otyłość. Nie miałem okazji wizyty u lekarza w tej sprawie. Przykładowy jadłospis: nie jadam śniadan, zwykle przekąszę coś w szkole. Po powrocie ze szkoły do domu zjem obiad średniej porcji, w godzinach ok. 17-18 również jem posiłek o średniej porcji, po czym około 20 kolację, również śr. porcja, piję dużo gazowanej, czystej wody. Nie choruję na choroby przewlekłe.

Witam!

Niestety nie podaje Pan niezbędnej informacji tzn. wzrostu. Do moich zadań należy ocenienie czy faktycznie potrzebuje Pan schudnąć, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Do tego muszę posiadać Pana masę ciała, wiek i wzrost. Będę czekać na dosłanie tej wiadomości. Prosiłabym również o wyszczególnienie, jak dokładniej wyglądają te średnie porcje.

Wskazówki jakie mogę podać już teraz, dotyczą Pana nawyków żywieniowych i są korzystne dla wszystkich, a będą również dobrym początkiem do ewentualnego odchudzania się, jeśli takowego Pan potrzebuje.

Przede wszystkim proponowałabym przestrzeganie zasady czterech U. Proszę:

- unikać określonych produktów (gazowane napoje kolorowe, żywność typu fast-food, słodyczy i słonych przekąsek, jak krakersy, tłuste mięsa, podroby, parówki, pasztetowa);

- urozmaicać (jadać różnorodnie, sięgać po różne produkty z danej grupy);

- uregulować tryb jadania posiłków; widzę ogromny problem w postaci braku jedzenia śniadań oraz nieregularnych posiłków. Rozumiem, że uczy się Pan i nie starcza czasu na przemyślenie posiłków w ciągu dnia, ale należy to zrobić. Powinien Pan zjadać ich 5 w ciągu dnia, w miarę możliwości w stałych godzinach. Śniadanie, obiad i kolacja są większe, drugie śniadanie i podwieczorek to forma przekąsek. Uregulowanie nie pozwoli na apatię w ciągu dnia, skoki poziomu cukru (rozdrażnienie, brak koncentracji) oraz da siłę do intensywnego wysiłku fizycznego i nauki. Tak więc koniecznie zjadamy coś przed wyjściem do szkoły i w jej trakcie. Tylko niech to nie będzie zapiekanka ze sklepiku, a kanapka z warzywami i wędliną, do popicia buteleczka kefiru czy innego napoju mlecznego bez dodatku cukru, a później jakiś owoc.

- uprawiać sport, ale jak Pan pisze z tym nie ma kłopotów.

Proszę kontynuować spożywanie wody i zacząć wdrażać opisane zasady, a ja czekam na dosłanie informacji.

Pozdrawiam!
Ula Bieniek