Napady obżarstwa i przybieranie na wadze

Witam Od jakiegoś czasu mam napady obżarstwa potwornie chce mi sie jeść i mam ochotę na dosłownie wszystko mam 165cm wzrostu i 54kg chciałabym schudnąć 3 kg zawsze w zime tyje 2-3 kg i bardzo tego nie lubie to wszystko przez te kompulsy. Co mam zrobić żeby ich nie mieć?

Witam serdecznie

Masa ciała w Pani przypadku powinna się mieścić w granicach 50.3 a 68.0 kg, dlatego nie ma konieczności redukcji masy ciała. Wszystko jest jednak kwestia indywidualną. Natomiast jedzenie kompulsywne to naprawdę poważny problem, którego leczenie wymaga pomoc specjalisty m.in. psychologa, dietetyka. Aby mówić o zaburzeniu odżywiania jakim jest kompulsywne objadanie się należy spełnić kilka poniższych kryteriów (wg. DSM-5):

a.powtarzające się epizody kompulsywnego jedzenia (tak samo jak w bulimii)
b.epizody gwałtownego objadania się związane są z trzema (lub więcej) z następujących zjawisk:
- jedzenie znacznie szybciej niż normalnie.
- jedzenie aż do uczucia przepełnienia.
- jedzenie dużych ilości jedzenia, gdy nie czuje się fizycznie głodnym.
- jedzenie w samotności z powodu wstydu.
- uczucie wstrętu do samego siebie, depresji, lub winy po przejedzeniu.
c.wyraźne cierpienie dotyczące obżarstwa.
d.napady kompulsywnego objadania się co najmniej raz w tygodniu przez 3 miesiące.
e.gwałtowne objadanie się nie jest związane z powracającym stosowaniem niewłaściwych zachowań kompensacyjnych.

Jakie są przyczyny?

a. psychologiczne - niska samoocena, brak akceptacji własnego ciała, stany depresyjne
b. biologiczne - uszkodzenie układu ośrodkowej regulacji apetytu
c. socjokulturowe - wzrost atrakcyjności cielesnej współczesnej kultury zachodniej, nacisk na szczupłe i wysportowane ciało

Jak wyleczyć się z kompulsywnego jedzenia?

W kompleksowej terapii - prawidłowe odżywianie i zmiana nawyków żywieniowych powinna zostać potraktowana priorytetowo. W szczególności zasadne staje się wyeliminowanie niekonwencjonalnych metod redukcji masy ciała. Bardzo korzystna jest konsultacja u Dietetyka, podczas której chory otrzyma konkretne wskazówki dotyczące właściwego odżywiania się, związane przede wszystkim z regularnymi odstępami czasowymi pomiędzy posiłkami, kalorycznością i właściwym składem odżywczym spożywanych posiłków.

Zespół gwałtownego objadania się to niewątpliwie choroba powodująca przyrost masy ciała, prowadząc do nadwagi czy otyłości. Na początku jednak warto spróbować zastosować zasady przytoczone poniżej:

- zapisywanie wszystkiego co zostało spożyte w ciągu dnia
- nie spożywanie posiłków oglądając telewizje
- zaleca się staranne przeżuwanie jedzenia
- ograniczenie zakupu produktów wysoko przetworzonych - stanowiących pokusę
- wdrożenie aktywności fizycznej pomaga uregulować nasz ośrodek sytości
- emocje takie jak: stres lub smutek - kontrolować nie zajadać ich, a odreagować w inny sposób: spacer, ćwiczenia fizyczne, ulubione hobby
- nauczyć się być cierpliwym

Kompulsywne jedzenie można wyleczyć, należy jednak pamiętać iż, wychodzenie z uzależnienia jakim jest jedzenie należy do długotrwałego procesu. Nie wolno jednak poddawać się przy pierwszej okazji. Zdrowe odżywianie to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam. Przyczyną nadmiernego apetytu mogą być wahania stężenia glukozy we krwi oraz spożywanie zbyt małej ilości węglowodanów. Zachęcam do spożywania zbilansowanych posiłków w regularnych odstępach czasu.
Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska