Niedowaga u 18-latka i skuteczne sposoby na przybranie na wadze

Witam.Skończyłam niedawno 18 lat .Mam 161 cm i 40 kg.To trochę za mało i jestem bardzo szczupła.Co zrobić ,żeby trochę przytyć?

Witam serdecznie,

Proces tycia u osoby z szybką przemianą materii nie jest łatwy, wymaga wytrwałości i przestrzegania kilku zasad:
Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem.
Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami.
Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce.
Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw.
Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach.
Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków.
Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe.
Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam,
faktycznie waga 40 kg przy wzroście 161 cm wskazuje na niedowagę, jednak aby w pełni określić składowe parametry Pani ciała, należałoby zrobić całkowitą analizę przy pomocy specjalistycznego analizatora. Proponuję jednak aby spróbowała Pani łączyć podstawowe posiłki z produktami zawierającymi cukier, np owoce, ciasteczka owsiane, batoniki zbożowe, lody. Jeżeli połączenie cukrów i węglowodanów nie pomoże, proponuję poszukać dietetyka, który przeprowadzi analizę składu ciała.
Sylwia Beyer-Wygońska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Można włączyć do diety orzechy, pestki, suszone owoce, mozarellę, ser żółty pełnotłusty, czekoladę a przede wszystkim spożywać co najmniej 5 posiłków dziennie.