Obsesja na punkcie wyglądu i przyjaciółki

Witam.Moja Przyjaciółka ma 14 lat .Znam już ją dosc długo.Chodzi mi o to , że Ona cały czas zmienia zdanie ze albo jest za gruba albo za chuda. ;/Ostatnio nie chce nic jesc i mówi ze chce byc chudsza dzis nawet wziela polknela tabletke odchudzającą a nie wiem po co .!Ona wazy tylko 42 kg a ma 160cm !Pomocy! Bo Ona nie chce mnie sluchac i nie chce pomocy lekarza.Prosze..co mam robic ona nawet zaczela jesc i specjalnie wywolywac wymioty...pomocy
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index), obliczony na podstawie wzrostu (160 cm) i wagi (42 kg) wskazuje, że Twoja przyjaciółka jest wychudzona. Jej waga jest stanowczo za niska, a dodatkowe objawy, które opisujesz – przyjmowanie tabletek odchudzających, prowokowanie wymiotów, obsesje na punkcie własnego wyglądu i sylwetki, unikanie jedzenia – wskazują na zaburzenia odżywania. Jeżeli chcesz pomóc swojej przyjaciółce, zachęć ją do konsultacji u szkolnego pedagoga/psychologa. Porozmawiaj z nią na temat jej dolegliwości i problemów i zachęć ją do zwierzeń. Warto też, byś o jej problemach powiedziała komuś dorosłemu, np. jej rodzicom. Może oni nie są nawet świadomi, że ich córka ma trudności, z którymi sobie nie radzi i odreagowuje problemy, głodząc się albo prowokując wymioty. Możesz też pomóc swojej przyjaciółce, zachęcając ją, by zadzwoniła po pomoc i wsparcie, dzwoniąc pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Zaburzenia odżywiania to poważny problem i duże zagrożenie dla zdrowia. O stanie dziewczyny powinny dowiedzieć się osoby dorosłe - np. rodzice, opiekunowie, wychowawca szkolny, pedagog.

Pozdrawiam!