Trwa ładowanie...

Suplementy – charakterystyka, dieta, rodzaje

Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, są dodatkiem. Istnieje kilka rodzajów suplementów. Suplementy możemy zażywać, ale nie musimy. Co zatem powinniśmy wiedzieć o suplementach i kiedy należy zacząć je przyjmować?

Zobacz film: "Czy wszystkie suplementy diety są złe?"

spis treści

1. Suplementy – charakterystyka

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyglądają suplementy, to zaraz wszystko stanie się jasne. Suplementy, to dodatki w diecie, które mają za zadanie uzupełnić braki witamin, wzmocnić włosy, czy wspomóc odchudzanie. Istnieje bardzo wiele różnych suplementów, które działają zależnie od siebie. Suplementy mogą być w formie sproszkowanej, w formie tabletki, napoju. Suplementy mają nas wspomóc i należy z nich korzystać w ostateczności. Suplementy, to produkty szeroko dostępne w aptekach, ale nawet w zwykłych sklepach. Na zakup suplementów, niewymagane są recepty.

Suplementy najlepiej jest kupować w sklepach medycznych, zielarskich lub w aptekach. Przez Internet należy kupować je ostrożnie i przede wszystkim czytać skład. Najlepiej jest zakupić suplement, który posiada odpowiedni certyfikat.

Mass media regularnie przedstawiają nam nowy suplement diety, jednak nie dajmy się zwieść kolorowej reklamie. Wybierajmy suplementy świadomie, korzystając z wiedzy osoby doświadczonej w tym kierunku.

Suplementy najlepsze dla zdrowia
Suplementy najlepsze dla zdrowia [9 zdjęć]

Probiotyki zawierają żywe organizmy, głównie bakterie i jeden rodzaj drożdży. Podobne dobroczynne bakterie...

zobacz galerię

2. Suplementy – dieta

Niektórzy mogą się dziwić, że dieta jest suplementem. Dieta jest najważniejsza. Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie, bogatej we wszystkie witaminy, minerały i składniki odżywcze suplementy są zbędne. Należycie ułożona dieta, która składa się od 4 do 6 posiłków, powinna być bogata we wszelkie suplementy – w postaci jedzenia.

Jeżeli cierpimy na jakieś niedobory, to jak najbardziej warto spożywać suplementy, jeżeli jednak nie ma takiej konieczności, to nie stosujmy ich, a posiłkujmy się produktami naturalnymi.

3. Suplementy – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów suplementów. Każdy z nich ma wpływać na co innego. Jednak najwięcej jest suplementów dla sportowców. Poniżej przedstawiam kilka rodzajów suplementów.

  • Suplementy na odchudzanie – są zazwyczaj w formie tabletki lub proszku. Mają wspomóc walkę ze spalaniem kalorii. Ale same za nas tego nie zrobią.
  • Suplementy na masę mięśniową – taki suplement stosowany jest przez sportowców, zwłaszcza tych, którzy trenują siłowo. Suplementem na masę może być izolat białka lub gainer. Taki suplement należy wypijać po treningu.
  • Suplementy na skórę, włosy i paznokcie – tego rodzaju suplementy są najczęściej w tabletkach. Są niedrogie i dobrze wspomagają kondycję naszej skóry, gdyż zazwyczaj są naprodukowane na bazie naturalnych składników.
  • Suplementy regeneracyjne – te suplementy przeznaczone są dla osób aktywnych fizycznie. Do takich suplementów dodawane są witaminy i składniki mineralne. Ma wspomóc organizm, po wysiłku.

Oczywiście suplementów nie powinny zażywać dzieci albo osoby, które są uczulone na którykolwiek ze składników suplementu. Jeżeli przewlekle chorujemy, to przed suplementacją najlepiej jest skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Nieodpowiednia suplementacja może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.