Trwa ładowanie...

Prawidłowa waga do wzrostu – wskaźnik BMI, obliczenia, norma

Avatar placeholder
14.04.2021 09:06
Prawidłowa waga do wzrostu – wskaźnik BMI, obliczenia, norma
Prawidłowa waga do wzrostu – wskaźnik BMI, obliczenia, norma

Zdaje się, że najprostszym sposobem do obliczenia, czy waga jednostki jest odpowiednia do wzrostu jest kalkulator BMI. Wiedza o tym, ile wynosi nasz wskaźnik bmi pozwoli podjąć walkę z nadwagą, a także śledzić stan zdrowia.

spis treści

1. Prawidłowa waga do wzrostu – wskaźnik BMI

BMI to skrót od „Body Mass Index”. Jest to wskaźnik, dzięki któremu każdy jest w stanie sam sobie wyliczyć, czy jego waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Używanie kalkulatora BMI to także wskazówka dla tego, kto chce wiedzieć, czy ma prawidłową wagę do wzrostu oraz czy jego dieta, a także styl życia są odpowiednie.

Dzięki kalulatorowi BMI można dowiedzieć się także, że stan organizmu jest nieprawidłowy i mamy za dużo dodatkowych kilogramów, zatem należy udać się do specjalisty. Dodatkowym profitem wynikającym z korzystania z kalkulatora BMI jest to, że gdy sprawdzamy, co zrobić, by mieć prawidłową wagę do wzrostu, wykonujemy przy okazji sprawdzenie stanu organizmu. Regularne badanie BMI jest bowiem także świetnym sposobem na monitorowanie zdrowia.

Zobacz film: "Napój na płaski brzuch. Efekty w tydzień"
Sekretne sposoby walki z nadwagą
Sekretne sposoby walki z nadwagą [10 zdjęć]

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz

zobacz galerię

2. Prawidłowa waga do wzrostu – obliczenia

Aby móc obliczyć wskaźnik BMI, należy mieć trzy rodzaje informacji o sobie samym. Są to na szczęście takie dane, których nie trzeba zdobywać u specjalistów. Wymagane w kalkulatorze BMI informacje dotyczą: po pierwsze aktualnej wartości wagi, najlepiej zatem ważyć się przed obliczeniem wskaźnika BMI, po drugie – dokładnej liczby centymetrów wzrostu i wreszcie po trzecie – podanie płci. Organizm mężczyzny działa inaczej niż organizm kobiety – chodzi o spalanie, a także możliwy procent tkanki tłuszczowej.

Obliczenia w kalkulatorze BMI polegają na tym, by wartość liczbową masy ciała (koniecznie należy ją podać w kilogramach) podzielić przez kwadrat wzrostu (wprowadzana liczba musi być w centymetrach). Na koniec, by wynik był prawdziwy, trzeba podać płeć. Kobiety, ze względów biologicznych mają znacznie wyższy wskaźnik dotyczący tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.

Najlepsze tłuszcze na utratę wagi
Najlepsze tłuszcze na utratę wagi [10 zdjęć]

Odpowiednie rodzaje olejów pomogą nie tylko stłumić głód i przyspieszyć metabolizm, ale także wspomagają

zobacz galerię

3. Prawidłowa waga do wzrostu – norma

Kalkulator BMI, dzięki któremu dowiemy się, czy mamy prawidłową wagę do wzrostu, ma dwa rodzaje klasyfikacji. Możemy zatem wybrać tę podstawową lub rozszerzoną. Wybierając tę pierwszą klasyfikację w kalkulatorze BMI, otrzymamy jedną z trzech możliwych informacji. Wskaźnik ten podaje informacje o niedowadze, nadwadze lub o wadze prawidłowej. Klasyfikacja rozszerzona kalkulatora BMI natomiast może pokazać jedną z ośmiu możliwych wyników. Taka wersja kalkulatora BMI jest bardziej dokładna.

Prawidłową wagę do wzrostu można obliczyć za pomocą kalkulatora BMI.
Prawidłową wagę do wzrostu można obliczyć za pomocą kalkulatora BMI.

Niedowagę, badaną przez wskaźnik prawidłowej wagi do wzrostu, określa się jako wartość mniejszą niż osiemnaście i pół. Nadwagę natomiast – większą niż dwadzieścia pięć. Waga prawidłowa to przedział między tymi dwoma wartościami (między osiemnaście i pół do dwudziestu pięciu).

Ważne też, że wskaźnik BMI zależy również od standardów populacji. Dlatego taki przelicznik wagi do wzrostu nie jest w żadnym wypadku uniwersalny. Kalkulatora BMI mogą używać jedynie dorośli, bowiem tylko dla nich wynik będzie zbliżony do prawdy. Przelicznik wagi do wzrostu zależy od wielu warunków, a nawet przy podaniu rzeczywistych wyników, nie będzie wyliczeniem idealnym. Mimo to, regularne sprawdzanie wskaźnika BMI będzie pomocne w monitorowaniu stanu zdrowia i ułatwi utrzymanie prawidłowej sylwetki.

Następny artykuł: Psychologia w odchudzaniu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze