Trwa ładowanie...

Uczulenie na penicylinę

Avatar placeholder
05.05.2017 10:12
Uczulenie na penicylinę
Uczulenie na penicylinę

W grupie penicylin wyróżnia się różne jej rodzaje. Uczulenie na ampicylinę nie oznacza wystąpienia alergii np. na amoksycylinę. Ważna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero po badaniach będzie wiadomo, którego leku mamy się wystrzegać.

spis treści

1. Objawy alergii na penicylinę

Pokrzywa wystąpiła, gdy na skórze pojawiły się bąble oraz obrzęk naczynioruchowy. Długo utrzymująca się opuchlizna może spowodować obrzęk dróg oddechowych. Pojawią się wówczas problemy z oddychaniem. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli penicylina została nam podana doskórnie, wówczas reakcja alergiczna może być natychmiastowa. W przypadku, gdy zażyliśmy penicylinę doustnie, czas reakcji może być wydłużony.

Zobacz film: "Jak pomóc osobie ze wstrząsem anafilaktycznym?"
  • Wysypki plamisto-grudkowe

Wysypki pojawiają się kilka dni po rozpoczęciu kuracji penicyliną. Wyglądem przypominają zwykłą wysypkę.

Rumień obejmuje ręce, nogi, tułów. Bardzo długo nie znika. Utrzymujący się rumień należy pokazać lekarzowi.

  • Objawy ogólnoustrojowe

Objawy takie jak: astma, skurcz oskrzeli, obrzęk krtani.

Początkowe objawy zwiastujące nadejście wstrząsu anafilaktycznego: gwałtowne pogorszenie się samopoczucia, bladość twarzy, wymioty, swędzenie ciała rozchodzące się od stóp i dłoni, utrata przytomności, przyśpieszony i spłycony oddech, bardzo słaby puls.

Późniejsze objawy wstrząsu anafilaktycznego: swędzenie, rumień, pokrzywka rozsypana po całym ciele, obrzęknięta twarz, obrzęknięte błony śluzowe jamy ustnej i przełyku, duszności. Kiedy zetkniemy się z powyższymi objawami należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci.

2. Co zrobić, by penicylina nie zagrażała naszemu zdrowiu?

Najprościej jest unikać substancji wywołującej alergię. W przypadku uczulenia na penicylinę należy zawsze poinformować o tym lekarza. Brak takiej wiadomości może mieć poważne konsekwencje. Warto nosić ze sobą przedmioty z informacją o chorobie. Skuteczna jest opaska na nadgarstek z opisem naszej dolegliwości, bądź tak zwany „nieśmiertelnik” z informacją. W sytuacji gdy podanie penicyliny jest konieczne, można przeprowadzić odczulanie. Jednak jest to ryzykowna metoda.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze