Trwa ładowanie...

Witamina PP - występowanie, rola w organizmie, niedobór

Witamina PP, znana także jako niacyna lub witamina B3, produkowana jest w organizmie z tryptofanu. Witamina PP produkowana jest w organizmie jednak tylko w ograniczonych, niewielkich ilościach, zatem jej najważniejszym źródłem musi być nasza dieta. Witamina PP odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, współdziałając w syntezie oraz rozkładzie węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych i wielu innych procesach. Witamina PP reguluje również cholesterol, a jej niedobór przynosi groźne skutki.

Zobacz film: "Niedobory witamin"

spis treści

1. Gdzie występuje witamina PP?

Witamina PP występuje głównie w drożdżach, otrębach pszennych oraz orzeszkach ziemnych Witamina PP występuje także w dużych ilościach w rybach, a zwłaszcza wędzonej makreli oraz w łososiu. Innym źródłem witaminy PP mogą również być produkty białkowe chude, pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego.

Chude mięsa, które zawierają witaminę PP, to głównie cielęcina (6,00-6,50 mg/100 g), indyk (3,26 mg/100 g) i kurczak (2,78 mg/100 g). Oprócz tego znajdziemy ją również w wieprzowinie, podrobach, nabiale, soi, migdałach, grochu i fasoli. W wypadku niedoborów można ją uzupełniać preparatami witaminowymi będące suplementami. Chrom zwiększa wchłanianie witaminy PP.

Niedobór witaminy PP może prowadzić do chorób, dlatego w przypadku niedoboru należy ją suplementować preparatami witaminowymi
Niedobór witaminy PP może prowadzić do chorób, dlatego w przypadku niedoboru należy ją suplementować preparatami witaminowymi (123RF)

2. Rola witaminy PP w organizmie

Witamina PP bierze udział w rozkładzie i syntezie kwasów tłuszczowych, węglowodanów oraz aminokwasów, a także wpływa na przemiany metaboliczne mające na celu uwalnianie energii.

Witamina PP uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi, a w przypadku zatrucia hamuje toksyczne działanie niektórych związków chemicznych oraz leków.

Witamina PP to ważny uczestnik procesu regulacji stężenia cholesterolu we krwi. Oprócz tego, witamina PP rozszerza naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy i ogólnie poprawia samopoczucie psychiczne.

Jedną z zalet spożywania witaminy PP jest też dobry wpływ na nasz wygląd, ponieważ niacyna zwiększa ukrwienie skóry i poprawia jakość włosów.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu? [7 zdjęć]

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór...

zobacz galerię

3. Czym grozi niedobór witamin?

Główna przyczyna niedoboru witaminy PP to niedożywienie organizmu lub dieta zawierająca niedostateczną ilość niacyny lub tryptofanu. Inną popularną przyczyną niedoboru witaminy PP jest alkoholizm.

Do pozostałych przyczyn należą również między innymi długotrwałe zażywanie leków przeciwgruźliczych z grupy izoniazydów, upośledzenie procesu wchłaniania z przewodu pokarmowego, spożywanie dużych ilości cukrów, które prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na witaminę PP.

Do skutków niedoborów witaminy PP należy obniżona odporność na zimno, ponieważ w razie niedoboru, niacyna powoduje spowolnienie metabolizmu. Również poważna choroba, pelagra, jest skutkiem niedoboru witaminy PP.

Charakterystyczne objawy tej choroby to tak zwany "zespół 4d", czyli dermatitis (zapalenie skóry), diarrhoea (biegunka), dementia (otępienie), death (śmierć).

Koniecznie przeczytaj

Inne objawy niedoboru witaminy PP to hiperpigmentacja, pogrubienie skóry, zapalenie ust lub języka, zespół krowiego języka, a także zaburzenia układu pokarmowego.

Objawy psychiczne to poirytowanie, amnezja majaczenie, omamy i halucynacje, napady lęków apatia i depresja.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.