Trwa ładowanie...

Zdrowa dieta bez mięsa?

Dla wielu osób obiad bez kotleta to nie obiad... Większość z nas nie wyobraża sobie posiłków bez mięsa, uważając, że powinno być ono podstawą codziennej diety. Odmiennego zdania jest amerykański Komitet Doradczy ds. Poradnika Dietetycznego, który wyeliminował mięso z listy produktów spożywczych rekomendowanych dla zdrowia.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

spis treści

1. Brak mięsa na liście zdrowych produktów

Komitet Doradczy ds. Poradnika Dietetycznego został powołany przez Departament Rolnictwa oraz Departament Zdrowia. Jego zadaniem jest opracowanie odpowiednich zaleceń żywieniowych, które mają na celu pomóc w utrzymaniu prawidłowej diety. Poradnik Dietetyczny jest wydawany w Stanach Zjednoczonych co 5 lat i ma na celu promocję zdrowia. Zawiera wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i zapobiegania różnym chorobom.

Zgodnie z zaleceniami Komitetu powinniśmy przede wszystkim ograniczyć spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa oraz nadużywanie alkoholu. Codzienna zdrowa dieta powinna składać się przede wszystkim ze świeżych warzyw i owoców, roślin strączkowych, orzechów, ziaren zbóż, owoców morza oraz nabiału o niskiej zawartości tłuszczu. Należy także zrezygnować z przyjmowania dużej ilości cukrów oraz spożycia przetworzonych zbóż. Te wskazówki mają pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i zachowaniu dobrego zdrowia.

2. Bycie „wege” jest na czasie!

Obecnie coraz więcej osób eliminuje ze swojej diety produkty mięsne i przechodzi na wegetarianizm. Według specjalistów regularne spożycie czerwonego mięsa może powodować choroby miażdżycowe, dolegliwości metaboliczne, a nawet zwiększać ryzyko pojawienia się nowotworów. Osoby, które często sięgają po porcję czerwonego mięsa, są dużo bardziej narażone na zawał serca oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Także Światowa Fundacja Badań nad Rakiem podkreśla, że ograniczenie spożycia czerwonego mięsa do 500 gram tygodniowo może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego. W związku z tym lekarze i dietetycy apelują o umiarkowane spożycie mięsa, w szczególności produktów przetworzonych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.