Jak zredukować objawy nerwicy lękowej?

Witam. Leczę się psychiatrycznie na nerwicę lekową. Od lutego biorę lek o nazwie Citaxin. Przez pierwsze 4 dni , po pół tabletki, później przez 2 tygodnie po całej. Te dwa tygodnie, to był prawdziwy koszmar, wszystkie objawy somatyczne bardzo mi się nasiliły, do tego stopnia, że nie wychodziłam praktycznie z łóżka. Odbyłam koleją wizytę u mojego lekarza, który podniósł mi dawkę do 1,5 tabletki. Poczuła się lepiej przez dwa dni. Trzeci dzień masakra, wszystkie objawy znów się nasiliły. Dodam jeszcze, że już brałam ten lek przez siedem miesięcy, odstawiłam pod kontrolą lekarza, nerwica wróciła. Proszę o poradę, pomoc. Czy może nastąpić nasilenie objawów po zwiększeniu dawki ? jak długo mogą potrwać? czy może ten lek nie jest skuteczny dla mnie. Bardzo cierpię, a lęk płynie cały dzień i zawiera wiele somatycznych objawów. Dziękuję za odpowiedzi.

Szanowna Pani,
zaburzenia lekowe skutecznie leczy się metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często też mają uczucie
zawrotów głowy, osłabienia a czasami poczucie zbliżającego się
omdlenia, które w rzeczywistości rzadko się zdarza.
Jednak środki farmakologiczne nie leczą nerwicy lękowej
i nie rozwiązują żadnych problemów, jedynie tłumią objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest
w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie środków
farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie czy antydepresanty czasami
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale jest to leczenie objawowe.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową i jej uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń
lękowych, ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl