Czy może grozić mi przedawkowanie witaminy D3?

Dzień dobry, kupiłem sobie witaminę d3 2000 ui wziąłem jedną tabletkę po czym po kilku minutach wziąłem drugą ponieważ zapomniałem, że już brałem i uświadomiłem to sobie dopiero po spożyciu. Czy może mi coś przez przedawkowanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie musi się Pan obawiać, nie ma takiego ryzyka. Oczywiście przedawkowanie witamin jest możliwe i czasem bywa bardzo groźne, jednak jednorazowe przyjęcie podwójnej dawki nie powinno w żaden sposób zaszkodzić. Proszę pamiętać, że witamina D3 jest bardzo istotna, o czym ostatnio mówi się coraz częściej. Ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne, odporność oraz mineralizację kości. Jego rola w życiu człowieka jest nieoceniona i choć może być wytwarzana przez nasz organizm dzięki promieniom UV, to jednak większość Polaków ma jej znaczne niedobory. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, przybliżającymi temat witaminy D3: https://zywienie.abczdrowie.pl/jaki-wplyw-na-organizm-ma-witamina-d. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku suplementacji witaminy D3 jest oznaczenie jej poziomu we krwi, wówczas bez problemu można ocenić, jakiej dawki potrzebuje nasz organizm. W zależności od wieku, płci, rodzaju diety oraz aktywności fizycznej, człowiek może przyjmować 800-2000 jm witaminy D3. Jeśli chodzi o nadmiar, który Pana niepokoi, odsyłam do artykułu, który omawia problem właśnie zbyt dużej podaży tego prohormonu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-doroslych-niedobor-nadmiar. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.