Jaki wpływ na organizm ma witamina D?
Witamina D jest kluczowa dla dobrej kondycji organizmu oraz dla samopoczucia fizycznego i psychicznego. Niestety, szczególnie zimą bardzo łatwo o niedobory tej substancji. Sprawdź, jak działa witamina D na organizm i dlaczego koniecznie trzeba dbać o jej prawidłowy poziom.
Witamina D jest bardzo nietypowym mikroelementem. Z jednej strony jest kluczowa dla prawidłowego działania organizmu, a z drugiej strony bardzo trudno dostarczyć ją z jedzeniem. Pod wpływem działania promieni UV organizm sam wytwarza tę substancję, jednak w okresie jesienno-zimowym jest to niemożliwe ze względu na brak słońca. W tej sytuacji warto zatroszczyć się o suplementację.
1. Niedobór witaminy D a stan kości
Niedobór witaminy D może mieć opłakane skutki dla stanu kości, skóry i oraz samopoczucia psychicznego. Substancja ta odgrywa bardzo ważną rolę podczas procesu remineralizacji kości. Zwiększa wchłanianie fosforu i wapnia z przewodu pokarmowego i wyrównuje stosunek wapnia do fosforu tak, aby był na prawidłowym poziomie.
Witamina D bierze też udział w procesach budowy kości, dlatego jej niedobory mogą prowadzić do osteoporozy albo do osteomalacji. Choroby te polegają na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości lub ich rozmiękczenia i prowadzą do wzmożonej łamliwości. Aby ich uniknąć, warto suplementować witaminę D szczególnie zimą i jesienią.
2. Witamina D a samopoczucie
Nieprawidłowy poziom witaminy D w organizmie może powodować obniżenie samopoczucia, a nawet depresję. Apatia, bezsenność oraz jesienna chandra mogą mieć przyczynę waśnie w niedoborze tej substancji, gdyż bierze ona w produkcji serotoniny czyli hormonu odpowiadającego za samopoczucie.
Badania wskazują, że niedobór witaminy D zwiększa też ryzyko wystąpienia depresji. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na nawracającą depresję kliniczną. Brak dostatecznego poziomu witaminy D może także powadzić do bezsenności, kolejnej dolegliwości która może prowadzić do obniżenia samopoczucia i wzmożonej produkcji kortyzolu czyli hormonu stresu.
3. Recepta na skuteczne odchudzanie
Chcesz schudnąć? W takim razie koniecznie zadbaj o odpowiednią suplementację witaminy D. Badania wskazały że wśród osób z nadwagą ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe niż u osób o wadze mieszczącej się w normie. Może być to związane nie tylko z faktem, że witamina D wpływa na prawidłowy poziom serotoniny we krwi.
Relacja pomiędzy witaminą D a nadwagą może też wynikać z tego, że substancja ta odgrywa ważną rolę w regulowaniu metabolizmu oraz hormonów odpowiedzialnych za regulowanie łaknienia. Gdy poziom witaminy D jest w normie, organizm wydziela więcej leptyny, czyli hormonu który wysyła do mózgu informację o sytości po posiłku, a to znacząco wpływa na wielkość posiłków i pozwala uniknąć podjadania. Dodatkowo witamina D wraz z wapniem zmniejszają produkcję kortyzolu, czyli wspomnianego już wcześniej hormonu stresu powodującego odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa.