Witamina D dla dorosłych – niedobór, nadmiar
Witamina D dla dorosłych przyjmowana w odpowiednich dawkach powinna wpływać pozytywnie nie tylko na wzmocnienie kości i zębów, ale także na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Witamina D dla dorosłych powinna być podawana we właściwych dawkach dostosowanych do wagi osoby, która będzie ją przyjmować. Ważne są także warunki klimatyczne w danym okresie, ponieważ na wiosnę i lato dawki witaminy D powinny być mniejsze, a większe w okresie jesienno – zimowym. Przyjmowanie witaminy D musi być konsultowane z lekarzem, ponieważ możliwy jest jej niedobór, ale i przedawkowanie.
1. Objawy niedoboru witaminy D dla dorosłych
Witamina D dla dorosłych przyjmowana w za małych dawkach powoduje oczywiście niedobór. Jakie mogą być objawy niedoboru witaminy D? Przede wszystkim pojawiają się dolegliwości kostno – mięśniowe. Z innych objawów należy wymienić choroby przyzębia dla przykładu stan zapalny dziąseł czy krwawienie, utrata apetytu, ciągła biegunka. Niektórzy skarżą się na bezsenność, ale także zaburzenia prawidłowego widzenia. Może pojawić się pieczenie w jamie ustnej i gardle często mylone, jako objawy zgagi.
Witamina D dla dorosłych zażywana w małych dawkach może niestety skutkować osteoporozą i osteomalacją, która powoduje rozmiękczanie kości. Witamina D dla dorosłych nieprzyjmowana wcale lub w niewielkich dawkach może powodować osłabienie siły mięśni, co skutkuje problemami w codziennym funkcjonowaniu, mogą pojawić się też kurcze dla przykładu dolnych kończyn. Witamina D dla dorosłych przyjmowana jedynie w postaci składnika posiłków bez właściwej suplementacji może skutkować otyłością, pojawieniem się nadciśnienia tętniczego, powtarzających się stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych np. toczeń, a nawet nowotworu. Niedobór tej witaminy to także zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwór.
To też warto wiedzieć
2. Objawy nadmiaru witaminy D dla dorosłych
Witamina D dla dorosłych podobnie jak inne witaminy może być również przedawkowana. Dzieje się tak najczęściej, kiedy sami dawkujemy witaminę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Przy nadmiarze witaminy D może pojawić się nie tylko utrata apetytu czy nudności, ale także zwiększone uczucie pragnienia, co z kolei skutkuje zwiększonym oddawaniem moczu. Przedawkowana witamina D dla dorosłych może powodować zwiększoną potliwość i osłabienie organizmu. Witamina D dla dorosłych w zbyt dużych dawkach może także skutkować biegunką i wymiotami. U niektórych skutkiem nadmiaru witaminy jest świąd skóry, ból głowy, a czasem ból oczu.
Witamina D dla dorosłych w zbyt dużych dawkach prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach dla przykładu w sercu, ale też w tętnicach. Konsekwencją jest zaburzenie pracy poszczególnych organów, a także układu nerwowego. U osób, które przyjmują witaminę w za dużych porcjach zaobserwowano większą zachorowalność na kamicę nerek.