Czy powinnam zrobić przerwę zanim rozpocznę nowe opakowanie suplementów?

Stosuję tran, witaminę D i magnez w zalecanych dawkach codziennie. Czy pomiędzy opakowaniami lub co jakiś czas po winnam na jakiś okres odstawić poszczególne suplementy? Np. czy po 60 dniach stosowania witaminy D powinnam zanim zacznę brać kolejne opakowanie, zrobić przerwę na np tydzień?

Redakcja abcZdrowie

Witam, stosowanie suplementów diety przez dłuższy czas nie jest wskazane, chyba że z zalecenia lekarza. Wyjątkiem jest witamina D3 – z badań wynika, że bardzo często cierpimy z powodu niedoborów tego prohormonu, mimo że przyswajamy go i z pożywieniem, i za pomocą ekspozycji na słońce. Odsyłam do bardzo interesującego tekstu, który obala mity dotyczące zażywania witaminy D3: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d-latem-bledy-ktore-popelniamy. Tran z kolei zawiera cenne kwasy omega-3, które powinny być przyjmowane z pożywieniem – niestety najczęściej nasza dieta jest zbyt uboga i nie zawiera odpowiedniej ilości ryb morskich i owoców morza, aby poziom tego kwasu był właściwy. Kuracja tranem powinna trwać około dwóch, trzech miesięcy. Zachęcam do zapoznania się z materiałem, w którym zostało wytłumaczone jak długo go suplementować i w jakich ilościach: https://portal.abczdrowie.pl/tran-w-kapsulkach-dzialanie-na-co-zwrocic-uwage-stosowanie-przeciwskazania. Co do magnezu, to zarówno jego niedobory, jak i nadmiar mogą szkodzić organizmowi, zatem bezpieczniej jest spożywać przede wszystkim posiłki bogate w magnez. Więcej na temat tego pierwiastka w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-magnezu. Przyjmowanie suplementów zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem, a ich zasadność wynika z badań krwi. Zatem w przypadku wątpliwości, po kilku miesiącach stosowania suplementów diety, warto wykonać badania krwi na oznaczenie poziomu poszczególnych witamin i pierwiastków w organizmie. Pozwoli to na ustalenie, czy suplementacja jest konieczna i bezpieczna.Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.