Trwa ładowanie...

Najzdrowszy makaron. Wymiata cholesterol i cukier, wspomaga jelita

Avatar placeholder
05.06.2023 12:39
Makaron wcale nie musi być kaloryczny. Który rodzaj jest najzdrowszy?
Makaron wcale nie musi być kaloryczny. Który rodzaj jest najzdrowszy? (Pixabay)

Istnieje ponad 300 odmian makaronów. Produkt jest podstawą wielu dań, a jego miłośników nie brakuje. Który jednak jest najzdrowszy i czym kierować się podczas wyboru?

spis treści

1. Najzdrowszy makaron

Podstawą makaronu jest mąka i woda, czasem dodawane są także jajka. Odmian jest cała masa i czasem wybór może być naprawdę przytłaczający, nie tylko pod względem kształtu, ale również składu. Co warto o nim wiedzieć?

Makaron to przede wszystkim źródło węglowodanów. Składniki odżywcze zależą od wybranego przez nas rodzaju, można w nim jednak znaleźć witaminę A, K oraz te z grupy B, wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, sód, selen i mangan.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Bardzo często makaron kojarzy nam się z wysoką kalorycznością, jednak to w dużej mierze zależy od sposobu przygotowania i dodatków. Najlepiej łączyć go z warzywami i zdrowymi tłuszczami.

A jaki wybrać, by był najlepszy dla zdrowia?

Najlepiej sięgać po makaron pełnoziarnisty, to właśnie ten uważany jest za najzdrowszy. Zawiera więcej błonnika, który pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy, zwłaszcza na jelita. Jest też mniej kaloryczny niż inne rodzaje.

Szczególnie polecany jest również makaron z pszenicy durum, orkiszowy, gryczany, ryżowy oraz z ciecierzycy. Niektóre osoby powinny zwracać nieco większą uwagę, jaki rodzaj makaronu trafia na ich talerze.

Makaron wcale nie musi być kalorycznym produktem
Makaron wcale nie musi być kalorycznym produktem (Pixabay)

2. Makaron na diecie, przy cukrzycy i alergiach pokarmowych

Dla pacjentów z cukrzycą najlepszym wyborem jest makaron razowy lub pełnoziarnisty z nieoczyszczonej mąki, który ma najniższy indeks glikemiczny. Co ciekawe, IG można dodatkowo obniżyć – wystarczy go przygotować al dente, czyli półtwardo.

Dobrym wyborem wydaje się także makaron białkowy ze strączków, z soczewicy czy ciecierzycy. Cechuje go nie tylko niski wskaźnik glikemiczny (około 30), ale również nie zawiera glutenu, więc sprawdzi się w diecie wykluczającej ten składnik.

Osoby z nietolerancją glutenu i celiakią mogą także sięgać po makaron sojowy, ryżowy lub kukurydziany. Warto jednak pamiętać, że ich IG jest dość wysoki, a produkt jest bardzo ubogi w błonnik. Na rynku dostępne są też makarony bezglutenowe.

Po makaron razowy powinny też sięgać osoby z wysokim cholesterolem. Produkt spożywczy pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Zalecane jest też spożywanie makaronu z pszenicy durum.

Na diecie również można sięgać po makaron. Wcale nie jest tak kaloryczny, jak nam się wydaje, a dodatkowo pełnoziarnisty produkt na dłużej zapewni uczucie sytości, co pomoże zapobiegać podjadaniu.

Warto także zwracać uwagę, co dodajemy do posiłku, w którym podstawą jest makaron. Lepiej unikać tłustych sosów i wybrać warzywa oraz zdrowe tłuszcze. Dodatkowo ostre przyprawy wpłyną na przyspieszenie metabolizmu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze