Trwa ładowanie...

Zakazana zupa. Ryzyko nowotworu wzrasta aż o 90 proc.

Avatar placeholder
10.01.2024 19:21
Uwaga na gorącą zupę Ryzyko raka przełyku rośnie aż o 90 proc.
Uwaga na gorącą zupę Ryzyko raka przełyku rośnie aż o 90 proc. (Getty Images / Instagram)

Zimą, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera, gorąca zupa jest wybawieniem. Syci i rozgrzewa, ale może być też niebezpieczna. Jeśli za bardzo ją podgrzejemy, może skończyć się nawet rakiem. Jaka temperatura jest bezpieczna?

spis treści

1. Uważaj jak podgrzewasz

Choć gorąca zupa to w zimie niemal norma w wielu polskich domach, lepiej zachować ostrożność i nie przesadzać z podgrzewaniem.

Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy zwraca uwagę, że jedzenie gorącej zupy może przeciążać przełyk. Ekspertka podkreśla, że zbyt wysoka temperatura może prowadzić do poparzeń przełyku i powodować stany zapalne.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
Gorąca zupa może prowadzić do raka
Gorąca zupa może prowadzić do raka (Getty Images)

Jeżeli te podrażnienia termiczne występują często i regularnie, mogą doprowadzić do powstawania komórek nowotworowych.

Wpływ gorącej zupy na przełyk można traktować analogicznie do wpływu gorących napojów np. kawy czy herbaty. Badania opublikowane na łamach "Clinical Nutrition" (objęły pół miliona osób), wskazują wyraźnie, że picie napojów o wysokiej temperaturze może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka przełyku nawet trzykrotnie.

2. Ryzyko raka wyższe o 90 proc.

Ryzyko związane z piciem gorących napojów potwierdzą też inne analizy. Dr Deborah Lee powołała się na japońskie badanie z 2019 roku. Wynika z niego, że u osób, które codziennie spożywają co najmniej 700 ml herbaty o temperaturze 60 stopni Celsjusza lub wyższej, ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego przełyku wzrosło o 90 proc. w porównaniu z tymi, którzy pili herbatę w niższej temperaturze.

Rak płaskonabłonkowy przełyku jest częsty w Azji, co może być związane z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, nadmierna konsumpcja alkoholu czy zanieczyszczenia środowiska.

W Europie i Wielkiej Brytanii natomiast częściej diagnozuje się gruczolakoraka, którego zależność od spożywania gorących napojów nie jest tak wyraźna.

Podrażnienie termiczne jest jednak jednym z potencjalnych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka przełyku. Zaleca się więc, by zaczekać aż napoje i jedzenie trochę ostygnie, a ich spadnie poniżej 60 stopni Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze