Trwa ładowanie...

Sprzymierzeniec odchudzania. Przestaniesz podjadać, a kilogramy same polecą w dół

 Katarzyna Prus
29.01.2024 10:40
Ile kalorii ma serek wiejski?
Ile kalorii ma serek wiejski? (Getty Images)

Serek wiejski to nie tylko uniwersalna przekąska, ale też świetny sposób na odchudzanie. Zaspokaja głód na długo, przez co znika ochota na podjadanie między posiłkami. Do tego jest smaczny i bogaty w składniki odżywcze.

spis treści

1. Syci i pomoże w odchudzaniu

Ma mało kalorii, syci i jest cennym źródłem białka. Dzięki temu serek wiejski to idealna przekąska dla osób, które dbają o sylwetkę, ale zależy im na zdrowiu, a nie odchudzaniu za wszelką cenę.

Ponadto, serek wiejski jest na tyle uniwersalny, że można go jeść zarówno na słodko jak i na słono. Sprawdzi się jako przekąska na śniadanie, ale też dodatek do obiadów (np. składnik pierogów czy sałatek).

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
Serek wiejski syci i ma mało kalorii
Serek wiejski syci i ma mało kalorii (Getty Images)

Dobra wiadomość dla tych, którzy pilnują, by nie przybyło im dodatkowych kilogramów jest taka, że 100 g serka zawiera zaledwie 100 kcal. Jednocześnie taka przekąska świetnie zaspokaja głód, więc automatycznie zmniejszamy chęć zgubnego dla sylwetki podjadania.

Serek wiejski jest też świetnym źródłem białka (wsparcie dla mięśni i kości), a w porównaniu z jogurtem czy twarogiem ma mniej węglowodanów.

Co prawda, w standardowym serku zawartość wapnia jest niższa niż np. w mleku, ale dostępne są także produkty fortyfikowane wapniem.

Dodatkowo znajdziemy w nim cenne dla organizmu witaminę D i fosfor.

2. Kto nie powinien jeść serka wiejskiego?

Mimo swoich zalet, serek wiejski ma pewne ograniczenia. To na pewno nie jest dobry produkt dla osób uczulonych na białko mleko krowiego. Osoby z nietolerancją laktozy powinny unikać standardowej wersji, a jeśli nie chcą całkiem z niego rezygnować - sięgać po produkt, który jej nie zawiera.

Warto też uważać na sól. Osoby, które muszą ją maksymalnie ograniczać, zwłaszcza ze względów zdrowotnych (np. nadciśnienie), powinny mieć świadomość, że jedno opakowanie serka zawiera przeciętnie 1-1,4 g soli, podczas gdy zalecana dawka dzienna sodu dla dorosłych to ok. 5 g (jedna płaska łyżeczka).

Dlatego warto czytać etykiety, by sprawdzić zawartość sodu w konkretnym produkcie, ale również cukru, którego nadmiar też nie jest wskazany (ma działanie prozapalne).

Najlepiej wybierać serki wiejskie naturalne, bo te z owocowymi dodatkami zawierają więcej cukru i są bardziej kaloryczne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze