Trwa ładowanie...

Pięć mitów o BMI, w które musisz przestać wierzyć

 Magdalena Bury
27.09.2017 11:35
O wskaźniku BMI krąży wiele mitów
O wskaźniku BMI krąży wiele mitów (123rf)

BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik, który w szybki sposób pozwala określić prawidłową wagę ciała. Ze względu na jego przejrzystość stosowany jest przez wielu dietetyków i lekarzy. I chociaż jest coraz bardziej popularny, krąży wokół niego wiele mitów. Poznaj najważniejsze z nich.

1. Niskie BMI oznacza, że jesteś zdrowy

Osoby z nadwagą częściej zmagają się z podwyższonym ciśnieniem, cholesterolem czy wysokim poziomem glukozy we krwi. Idąc tym tropem, osoby o prawidłowej masie ciała nie powinny mieć więc problemów z tymi wskaźnikami. A tak wcale nie jest.

Z badań przeprowadzonych na grupie 400 tys. osób dorosłych wynika, że otyłość nie musi łączyć się z nadciśnieniem, cukrzycą czy podwyższonym cholesterolem we krwi. Na tego rodzaju zaburzenia w tym samym stopniu narażeni są zarówno pacjenci z prawidłowym, jak i z nieprawidłowym poziomem wskaźnika BMI.

2. Wysokie BMI zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca

Podobnie jak w przypadku poziomu glukozy we krwi, ciśnienia czy cholesterolu, wiele osób uważa, że wysoki wskaźnik BMI zwiększa ryzyko pojawienia się chorób serca. To również mit.

Zobacz film: "Badanie cholesterolu"

Naukowcy śledzili losy dzieci (ponad 4 tys. par bliźniąt jednojajowych) przez 12 lat. W tym czasie w grupie z podwyższonym wskaźnikiem BMI zanotowano 203 zawały serca i 550 zgonów. Wśród bliźniąt z prawidłowym BMI było to odpowiednio 209 zawałów i 633 zgonów.

3. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia obniżają wskaźnik BMI

Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Oznacza to, że waga osoby, która regularnie trenuje i zdrowo się odżywia, zamiast spadać – często wzrasta. Nie możemy więc oceniać człowieka po wyglądzie. Zdrowa może być również osoba mająca kilka nadprogramowych kilogramów.

- W drodze po zdrową, wysportowaną sylwetkę - wagę odłóżmy do lamusa. Nie chodzi przecież o utratę cyfr, a o zmianę zawartości naszego ciała, tzn. spadek tkanki tłuszczowej oraz wzrost masy mięśniowej.

Zaprzyjaźnić powinniśmy się więc z naszym starym, poczciwym centymetrem, dzięki któremu znacznie lepiej będziemy mogli kontrolować zmiany w składzie naszego ciała.

Zdrowa sylwetka to coś więcej niż tabelka BMI, która nie mówi nam, ile mamy faktycznie tkanki tłuszczowej i mięśni. Sylwetki wielu fitness modelek zdecydowanie nie mieszczą się w takiej tabelce - mówi specjalnie dla WP abcZdrowie blogerka i dietetyk "Trenerka Zdrowej Diety".

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

4. Jesteś zdrowy, jeżeli wskaźnik BMI wynosi od 19 do 25

Wskaźnik BMI uzyskuje się poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wysokość podaną w metrach pomnożoną do kwadratu. Obecnie zakresy wartości w BMI wskazują odpowiednio: poniżej 18,5 – niedowagę, 18,5 – 24, 9 – wagę prawidłową, 25 – 29,9 nadwagę, ponad 30 – otyłość.

- BMI to tylko stosunek masy ciała do wzrostu. Sportowcy mają dużą masę ciała, ale spowodowaną mięśniami, a nie tkanką tłuszczową. W ich wypadku ten wskaźnik się więc nie sprawdza. Sportowcy często mają wysokie BMI, a są zdrowi – mówi dla WP abcZdrowie Kamila Zabłocka, dietetyk.

Wskaźnik BMI nie jest wiarygodny dla wszystkich
Wskaźnik BMI nie jest wiarygodny dla wszystkich (123rf)

5. BMI to najlepszy wskaźnik zdrowia

To kolejne kłamstwo. Nie przez wszystkich wskaźnik BMI może być traktowany jako miarodajne źródło wiedzy o stanie zdrowia. Nie uwzględnia on także wieku, płci ani budowy ciała. Niektórzy dietetycy uważają nawet, że masa ciała nie jest tak ważna, jak się wydaje.

- Inaczej sprawa wygląda ze zbyt niskim BMI. Zaniżony wskaźnik to przecież niedożywienie. Natomiast, jeżeli chodzi o zbyt wysokie BMI, nie zawsze oznacza to dobry stan odżywienia. Można być otyłym i nie dostarczać organizmowi niezbędnych składników, tylko puste kalorie – dodaje Kamila Zabłocka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze