Trwa ładowanie...

Zbierz wczesnym rankiem i zalej alkoholem. To przepis na zdrową wątrobę i niski cholesterol

 Katarzyna Kurek
25.05.2022 20:54
Nalewka jaśminowa ma właściwości prozdrowotne
Nalewka jaśminowa ma właściwości prozdrowotne (Getty Images)

Kwiaty jaśminu słyną ze swojego intensywnego, urzekającego zapachu oraz licznych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Mogą posłużyć też do przygotowania aromatycznych trunków. Nalewka z kwiatów jaśminu dodaje energii, redukuje stres, odpręża i wyśmienicie smakuje. Dlaczego jeszcze warto po nią sięgać? Jak ją przygotować?

spis treści

1. Jak zbierać kwiaty jaśminu?

Do przygotowania nalewki jaśminowej potrzebne są przede wszystkim kwiaty jaśminu. Kwiaty należy zrywać wczesnym rankiem i w pogodny dzień, tak aby płatki były suche. Najlepiej wybierać miejsca położone z dala od zanieczyszczeń i ruchliwych dróg. Po zebraniu kwiaty należy wysypać na kawałek materiału i poczekać, aż wyjdą wszystkie owady, zebrane razem z kwiatami.

Warto podkreślić, że jaśmin i jaśminowiec to rośliny, które często są ze sobą mylone. Popularne krzewy ogrodowe, nazywane potocznie jaśminem, to w rzeczywistości jaśminowiec. Rośliny te należą do innych rodzin botanicznych.

Zobacz film: "Nalewka z pigwy. Idealna na przeziębienie"

2. Jak przygotować nalewkę jaśminową?

Do przygotowania nalewki potrzebne są:

  • 0,5 litra kwiatów jaśminu,
  • 0,5 litra spirytusu 40 proc.,
  • 500 ml wody,
  • pół cytryny,
  • 200 ml miodu.

Sposób przygotowania:

Zebrane kwiaty jaśminu umieszczamy w wyparzonym, suchym słoiku. Jaśmin zalewamy spirytusem i odstawiamy na trzy tygodnie. Ważne jest, by wybrać do tego ciemne i chłodne miejsce.

Po upływie tego czasu zlewamy sam płyn. Potem łączymy go z przygotowanym syropem z przegotowanej wody i miodu. Następnie dodajemy sok z cytryny. Płyn odstawiamy jeszcze na dwie doby. Po tym czasie nalewkę należy dokładnie przefiltrować i przelać do butelek.

3. Jakie właściwości ma nalewka z kwiatów jaśminu?

Nalewka z jaśminu oprócz walorów smakowych, ma także liczne właściwości prozdrowotne. Kwiaty jaśminowca zawierają bowiem flawonoidy oraz olejek eteryczny. Nalewka z tych kwiatów działa więc przeciwzapalnie. To też doskonały napój regenerujący wątrobę i obniżający cholesterol.

Ponadto nalewka jaśminowa doskonale relaksuje i odpręża, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu stresów. Ponadto nalewka z kwiatów jaśminu pobudza zmysły oraz dodaje energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze