Trwa ładowanie...

Ziele nostrzyka - skład, właściwości lecznicze, jak zrobić napar

 Paula Jakubasik
04.03.2024 10:12
Ziele nostrzyka posiada cenne właściwości lecznicze.
Ziele nostrzyka posiada cenne właściwości lecznicze. (Pixabay)

Ziele nostrzyka posiada cenne właściwości lecznicze, które przyciągają uwagę miłośników naturalnych metod leczenia. Nostrzyk żółty to roślina o delikatnym, słodkim zapachu i intensywnie żółtych kwiatach. Naostrzyk działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, skutecznie łagodzi też stany zapalne. Jakie są zastosowania ziela nostrzyka w medycynie naturalnej? Czy ziele nostrzyka pomaga w leczeniu problemów z układem pokarmowym? Czy ziele nostrzyka jest bezpieczne podczas ciąży?

spis treści

1. Co to jest ziele nostrzyka?

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) to gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych, która jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Nostrzyk jest znany ze swojego charakterystycznego słodkiego zapachu oraz intensywnie żółtych kwiatów.

Nostrzyk żółty jest często wykorzystywany w ziołolecznictwie. W tradycyjnej medycynie ludowej znany był jako środek uspokajający, przeciwzapalny oraz przeciwbólowy.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

2. Co zawiera ziele nostrzyka?

Najważniejszą grupą substancji aktywnych obecnych w nostrzyku żółtym są kumaryny, takie jak melilotyna, umbeliferon, skopoletyna, herniaryna, fraksydyna oraz 4-oksykumaryna. To właśnie wolna kumaryna odpowiada za charakterystyczny zapach tej rośliny.

Oprócz tego w składzie obecne są również:

  • kwasy fenolowe (kwas salicylowy, kawowy, melilotowy, ferulowy, cynamonowy, kwas elagowy i chlorogenowy),
  • flawonoidy (rutyna, hyperozyd, hesperydyna, witeksyna, luteolina, kwercetyna),
  • saponiny triterpenowe (kwas oleanolowy, sojasaponina I, wistariasaponina D, melilotigenina, kwas betulinowy).

Ziele nostrzyka zawiera także witaminę C, sole mineralne, alantoinę, garbniki i kwas moczowy.

3. Jakie właściwości lecznicze ma ziele nostrzyka?

Ziele nostrzyka może pomóc w łagodzeniu bólu, szczególnie w przypadku dyskomfortu związanego z obrzękami i stanami zapalnymi. Roślinę można stosować zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę w formie okładów.

Za sprawą obecnej w składzie kumaryny, nostrzyk żółty działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomaga leczenie infekcji, stanów zapalnych skóry i tkanek. Jednocześnie poprawia krążenie krwi, rozkurczając naczynia krwionośne.

Ziele nostrzyka skutecznie rozluźnia też napięte mięśnie i łagodzi ból pochodzenia mięśniowego. Zmiękcza skórę, przyspiesza gojenie ran, wspomaga leczenie żylaków oraz hemoroidów. Jednocześnie nostrzyk wykazuje właściwości uspokajające i wyciszające.

Może być stosowany w przypadku problemów trawiennych, stanów wyczerpania nerwowego, nerwobólów, kolki wątrobowej czy nerkowej.

4. Jak przygotować napar z ziela nostrzyka?

Przygotowanie naparu z ziela nostrzyka jest niezwykle proste, nie wymaga posiadania wielu składników ani specjalnych naczyń, nie zajmuje też wiele czasu.

Składniki:

  • 1-2 łyżeczki suchego ziela nostrzyka żółtego,
  • gorąca woda.

Sposób przygotowania:

Do filiżanki wsyp 1 lub 2 łyżeczki ziela nostrzyka i zalej je wrzącą bądź gorącą wodą. Przykryj naczynie i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut. Następnie odcedź napar za pomocą sitka lub filtra do herbaty. Napar z nostrzyka jest gotowy do spożycia, można pić go zarówno w formie ciepłej, jak i zimnej. Dla poprawy smaku zaleca się dodanie miodu lub cytryny.

5. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania ziela nostrzyka?

Przed rozpoczęciem stosowania ziela nostrzyka zalecana jest konsultacja z lekarzem. Ziele może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej, zwłaszcza u osób, które mają zwiększoną skłonność do alergii.

Może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i suplementami diety, stąd konieczność wizyty lekarskiej w celu omówienia bezpieczeństwa terapii. Zaleca się również unikanie ziela nostrzyka w czasie ciąży i karmienia piersią, ze względu na brak wystarczających badań.

Roślina może zwiększać ryzyko krwawienia, co może być niebezpieczne w przypadku osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz pacjentów przyjmujących środki przeciwkrzepliwe. Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie ziela nostrzyka może prowadzić do problemów wątrobowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze