Trwa ładowanie...

Domowy syrop lepszy niż leki. Tani, a pomoże na uporczywą dolegliwość

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
22.02.2023 14:13
Domowy syrop na ból gardła i zapalenie zatok. Składniki znajdziesz w swojej kuchni
Domowy syrop na ból gardła i zapalenie zatok. Składniki znajdziesz w swojej kuchni (Getty Images)

Domowy syrop z cebuli to doskonała broń na uporczywe dolegliwości, takie jak kaszel, angina, ból gardła czy zapalenie zatok przynosowych. Przyrządzenie domowego lekarstwa na bazie cebuli jest banalnie proste. Składniki znajdziesz w swojej kuchni. Jakie właściwości lecznicze wykazuje syrop z cebuli?

spis treści

1. Lecznicze właściwości syropu z cebuli

Syrop z cebuli to naturalny środek, po który warto sięgnąć w okresie zwiększonej zachorowalności. Stanowi on naturalną formę wsparcia przy takich problemach jak kaszel suchy, kaszel mokry, przeziębienie, grypa, ból gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, stan zapalny migdałków, angina czy gorączka.

Cebula swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza licznym witaminom i składnikom mineralnym. Znajdziemy w niej między innymi: kwas foliowy, wapń, potas, krzem, witaminę C, witaminę A, błonnik pokarmowy, żelazo, fluor, cynk, magnez, witaminę E czy witaminę K.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Warto nadmienić, że bez względu na gatunek, każda cebula działa pozytywnie na zdrowie, wykazuje właściwości bakteriobójcze i poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Domowe lekarstwo można przyrządzić zarówno na bazie cebuli zółtej, jak i czerwonej.

Syrop z cebuli działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Pomaga w wykrztuszaniu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

2. Przepis na domowy syrop z cebuli

Do przyrządzenia domowego syropu potrzebne są tanie składniki:

  • cebula (2 sztuki),
  • cytryna (1 sztuka),
  • cynamon (2 laski),
  • czosnek (2 ząbki),
  • miód.

Sposób przyrządzenia:

  1. Cebulę obierz, a następnie pokrój w plastry.
  2. Do szklanego słoika przesyp pierwszą warstwę pokrojonej cebuli. Zalej ją łyżką miodu. Pamiętaj, że słoik powinien być dokładnie wyparzony, zanim włożysz do niego jakiekolwiek składniki.
  3. Do cebuli i miodu dodaj pokrojone plasterki cytryny, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz rozdrobnioną laskę cynamonu. Tę warstwę również zalej łyżką miodu.
  4. Ułóż następną warstwę cebuli, wyciśnięty ząbek czosnku, rozdrobniony cynamon. Dodaj kolejną łyżkę miodu.
  5. Powtarzaj czynność do momentu wykorzystania wszystkich składników.
  6. Wszystkie wyłożone w słoiku warstwy ubij za pomocą kulki drewnianej do ucierania. Przyspieszy to uwalnianie się soków.
  7. Nie zakręcaj, tylko przykryj naczynie gazą. Odstaw słoik na dobę.
  8. Po upłynięciu określonego czasu wstaw słoik do lodówki. Gotowy syrop możesz odcedzić lub pozostawić go w początkowej formie.

3. Ile razy dziennie stosować syrop z cebuli?

Dawkowanie syropu z cebuli to sprawa dość indywidualna. Niektóre osoby sięgają po to naturalne lekarstwo 2 razy dziennie, w przypadku grypy można stosować go 4 łyżki w ciągu doby. Stosowanie syropu więcej razy dziennie nie jest wskazane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze