Naturalny syrop z dwóch składników. Polacy przekazują przepis z pokolenia na pokolenie
To repceptura przekazywana z pokolenia na pokolenie i nic dziwnego, bo skuteczności nie można jej odmówić. Mowa o syropie z cebuli, czyli o skutecznym domowym środkiem na przeziębienia. Przygotowanie go kosztuje grosze, a podawać można go zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dlaczego działa?
1. Czy syrop z cebuli działa?
Cebula charakteryzuje się specyficznym ostrym korzenny smakiem i zapachem. Jest ona wykorzystywana do przygotowywania niezliczonej ilości najróżniejszych potraw. Jednak oprócz oryginalnego smaku ma ona również inne zalety. Cebula to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych oraz leczniczych a syrop z cebuli jest wyjątkowo skutecznym środkiem na kaszel i przeziębienia.
Swoje właściwości syrop z cebuli zawdzięcza takim składnikom jak:
- glikozyty,
- związki siarki,
- glukokininy,
- pektyna.
Substancje te mają działanie antybakteryjne. Syrop z cebuli zawiera też duże ilości jodu oraz potasu. Jednak najważniejszą składową syropu z cebuli są witaminy: C, PP, A, B1, B2 i fitoncydy.
Witamina C wspomaga układ immunologiczny. Odpowiedni jej poziom sprawia, że objawy choroby są łagodniejsze i znacznie mniej dokuczliwe. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, odpowiedzialna jest między innymi za podnoszenie naturalnej odporności. Fitoncydy natomiast sprawiają żę syrop z cebuli ma silne działanie antybakteryjne a także spowalnia namnażanie się wirusów.
Właściwości syropu z cebuli są doceniane już od wielu lat. Nie bez powodu syrop z cebuli przygotowywały jeszcze nasze babcie i prababcie. Jest on nie tylko bardzo skuteczny, ale również łagodny, dzięki czemu może być stosowany nawet prze małe dzieci.
2. Syrop z cebuli - przepis
Do przygotowania syropu z cebuli nie potrzeba wielu składników. Potrzebne będą:
- dwie lub trzy cebule (najlepiej z polskich upraw),
- łyżka stołowa miodu lub cukru,
- słoik z zakrętką.
Sposób przygotowania syropu z cebuli jest banalnie prosty. Cebulę należy obrać z łupin a następnie pokroić na talarki. Tak przygotowaną cebulę układa się ciasno w słoiku i zalewa miodem lub zasypuje cukrem.
Słoik należy szczelnie zakręcić i odstawić na około 12 godzin. Po upływie tego czasu syrop z cebuli jest gotowy do spożycia należy go jedynie odsączyć za pomocą gazy lub sitka.
3. Kiedy stosować syrop z cebuli?
Zazwyczaj zaleca się stosowanie syropu z cebuli dwa lub trzy razy dziennie po jednej łyżce. Według lekarzy syrop z cebuli można podawać dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia.
Po przygotowaniu syrop z cebuli jest zdatny do spożycia nawet przez około czternaście dni, jednak pod warunkiem, że będzie on przechowywany w lodówce. W temperaturze pokojowej nie może stać dłużej niż dwa, trzy dni.
Syrop z cebuli cechuje się działaniem przeciwkaszlowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, dlatego po zażyciu nie powinno się go popijać. Dzięki temu dłużej pozostaje w gardle i lepiej spełnia swoje zadanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl