Trwa ładowanie...

Latem uważaj na piwo z cytrusami

 Monika Suszek
21.12.2018 11:34
Latem uważaj na piwo z cytrusami
Latem uważaj na piwo z cytrusami (123fr)

Lato dopiero się rozpoczyna. Leżąc na plaży podczas gorącego dnia, chętnie sięgamy po zimny napój. Relaks przy orzeźwiającym piwie z limonką? Czemu nie. Szczególnie, że na myśl przychodzi nam popularna reklama, schłodzonej butelki piwa serwowana w nietypowy sposób, czyli z cząstką cytryny lub limonką w szyjce butelki. Lepiej zmień swoje smakowe upodobania. Połączenie limonki i słońca prowadzi do bardzo niebezpiecznych poparzeń. Nie wierzysz? To przeczytaj, jak to działa.

1. Limonka i słońce połączenie bardzo niebezpieczne

Kto jeszcze nie widział skutków oparzeń przez limonkę i słońce, może wpisać na Instagramie hasztag limeburn. Zdjęć ostrzegających przed cytrusem pojawia się coraz więcej. Widok z pewnością odstraszy niejednego miłośnika tego orzeźwiającego owocu. Konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne. Dlaczego tak się dzieje?

Latem powinniśmy uważać na piwo z cytrusami
Latem powinniśmy uważać na piwo z cytrusami (Instagram @katedrefuss)

2. Sok z cytusów a słońce

Jeśli rozlejemy na skórze sok z limonki i wystawimy ją na działanie słońca, możemy doznać poważnych poparzeń, a skóra odbarwi się w tym miejscu nawet na wiele lat.

Zobacz film: "Upały - jak się chronić"

Reakcja ta nosi nazwę "Phytophotodermatitis", czasami określana jest jako "Margarita photodermatitis", ponieważ jej ofiarami są często osoby przygotowujące margaritę na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Na początku objawy podobne są do zwykłego poparzenia słonecznego: pieczenie, swędzenie, czerwony obrzęk. Nie dajmy się zwieść.

Silne poparzenie (nawet drugiego stopnia) mogą zostawić długotrwałe blizny. A do nieszczęścia nie potrzeba wiele, wystarczy że oblejemy się drinkiem z limonką, będziemy wciskać sok do sałatki, czy na rybę z grilla. Sok w okresie letnim jest szczególnie niebezpieczny.

(Instagram @kiplingolsen)

3. Jak to działa?

Phytophotodermatitis to świetlne zapalenie skóry wywołane substancjami pochodzenia roślinnego, w tym przypadku limonki, które występuje po zbyt długim poddawaniu skóry działaniu promieni UV. Może przydarzyć się każdemu, niezależnie od typu czy koloru skóry. Objawy pojawiają się najpóźniej do 72 godzin. Zabójcza dla naszej skóry jest nie tylko limonka. To dotyczy wszystkich cytrusów: pomarańczy, grejfrutów, cytryn,a nawet warzyw z rodziny selerowatych.

Sprawdź koniecznie

Lubisz sok z limonki? Zobacz czy sobie nie szkodzisz?

4. Jak się chronić?

Najlepszym sposobem jest świadomość niebezpiecznego związku soku z cytrusów i promieni słonecznych. Ponadto należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, dokładnego mycia rąk, naczyń, sztućców na których mógł pozostać sok.

Nie można zapomnieć o kremach ochronnych. Podczas gorących i słonecznych dni, należy zawsze stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny. Ważne by dobrać odpowiedni filtr do naszej skóry i by krem nie był przeterminowany. Kosmetyki, które pozostały nam z ubiegłego lata, należy wyrzucić. Zawarte w kremach substancje chroniące nie działają po upływie terminu ważności.

(Instagram @veerex)
Limonki: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze
Limonki: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze [7 zdjęć]

Cytrusy te często dodaje się do potraw w celu podkreślenia smaku. Stanowią ważny element kuchni meksykańskiej,

zobacz galerię

5. Leczenie poparzeń

Leczenie oparzeń sokiem z cytrusów nie różni się niczym od innych ran wywołanych przez słońce. Wszystko zależy od stopnia obrażenia. W przypadku poparzenia owocami, należy skonsultować się z lekarzem. Oceni stan i przepisze odpowiednie lekarstwa oraz maści. Specjaliści odradzają zwlekania z podjęciem leczenia, ponieważ poparzenia goją się długo, a blizny pozostają na wiele lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze