Trwa ładowanie...

Najgorszy wybór na śniadanie? Badacze odkryli, co może powodować raka jajnika

 Karolina Rozmus
16.11.2021 12:47
Najgorszy wybór na śniadanie? Badacze odkryli, co może powodować raka jajnika
Najgorszy wybór na śniadanie? Badacze odkryli, co może powodować raka jajnika (Pixabay)

Międzynarodowy zespół badawczy postanowił przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na wystąpienie raka jajnika. Wśród nich istotną rolę odgrywa dieta. Mała czarna i jajka na śniadanie? Zdaniem badaczy to nie jest dobry pomysł.

spis treści

1. Rak jajnika a dieta

Naukowcy z irańskiego University of Medical Sciences, brytyjskiego Imperial College London i Nipissing University w Kanadzie przyjrzeli się dotychczasowym badaniom nad rakiem jajnika. W Journal of Ovarian Research przedstawili wnioski. "Po raku szyjki macicy i macicy rak jajnika zajmuje trzecie miejsce w nowotworach ginekologicznych. Często pozostaje nierozpoznany, dopóki nie rozprzestrzeni się na miednicę i brzuch" – pisali autorzy.

Ich zdaniem środkiem zapobiegawczym jest przeanalizowanie kluczowych czynników wpływających na wystąpienie tego typu nowotworu. Wśród nich istotną rolę odgrywają te związane z żywieniem.

Zobacz film: "Lubisz jajka? Wybierz gotowane na twardo"

Co zwiększa ryzyko zachorowalności na raka jajnika? Kawa, jajka, alkohol oraz wysoka zawartość tłuszczu w diecie.

Kawa i jajko na śniadanie? Być może lepiej zrezygnować z takiego połączenia
Kawa i jajko na śniadanie? Być może lepiej zrezygnować z takiego połączenia (Pixabay)

Dwa ostatnie czynniki są powiązane z wyższą zachorowalnością nie tylko na raka jajnika, ale mają też kluczowe znaczenie w zapadalności na szereg innych schorzeń. A co z kawą i jajkami? Badacze zwrócili uwagę na skąpy materiały badawczy. Zaledwie od 2 do 4 badań, które znalazły się pod lupą międzynarodowego zespołu, analizowało któryś ze wspomnianych elementów diety pod kątem zapadalności na raka jajnika.

W tym wypadku istotne wydaje się wzięcie pod uwagę pozostałych czynników ryzyka. O nich również wspomnieli badacze.

2. Inne czynniki związane z nowotworem

Zdaniem badaczy obecność dwóch mutacji genetycznych może znamionować znaczne ryzyko występowania tego nowotworu ginekologicznego.

Poza czynnikiem genetycznym pewną rolę odgrywa stosowanie terapii hormonalnej z wykorzystaniem estrogenów i progesteronu oraz histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy.

Analiza dotychczasowo prowadzonych badań nad rakiem jajnika dowiodła, że określone schorzenia mogą podnosić ryzyko zachorowania na raka jajnika. Są to: cukrzyca, a także endometrioza i zespół policystycznych jajników (PCOS).

Wreszcie, podobnie jak w innych nowotworach, nadwaga, otyłość, a także palenie papierosów powiązane są z wysokim ryzykiem zachorowania.

Wnioski? Trudno podejrzewać, by śniadanie złożone z jajek i kawy mogły grozić rakiem. Na pewno jednak dieta obfitująca w tłuszcze, uboga w witaminy i antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach, a także obecność innych czynników niezwiązanych z dietą mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów - nie tylko ginekologicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze