Trwa ładowanie...

Podnosi trójglicerydy, prowadzi do udaru. Przyznał się co czwarty badany

Avatar placeholder
04.12.2023 10:45
Co czwarta osoba niweczy korzyści ze zdrowego odżywiania. Wszystko przez jeden błąd
Co czwarta osoba niweczy korzyści ze zdrowego odżywiania. Wszystko przez jeden błąd (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez naukowców z School of Life Course & Population Sciences wykazały, że choć wielu z nas decyduje się na zdrowe posiłki główne, to co czwarta osoba czerpie codzienną dawkę energii głównie z przekąsek niskiej jakości. Tym samym niweczy cały trud włożony w zdrową konsumpcję! Są na to twarde dowody.

spis treści

1. Najpopularniejsze przekąski

Aż 95 proc. uczestników badań ZOE PREDICT, w których wzięło udział 854 osób, przyznaje się do spożywania przynajmniej dwie przekąski każdego dnia. Co więcej, 47 proc. z nich to wystarcza, 29 proc. zaś uważa, że dwie przekąski to jednak za mało.

- Biorąc pod uwagę to, jak wielu z nas podjada, powinniśmy dążyć do zamiany niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy czy ciasteczka, na zdrowsze alternatywy. To prosty, ale skuteczny sposób na poprawę wskaźników zdrowotnych - podkreśla dr Sarah Berry z King's College w Londynie i główna badaczka w projekcie ZOE.

Zobacz film: "Dieta dla oka"

Tymczasem analiza przekąsek wykazała, że najpopularniejszymi wyborami były ciasteczka, owoce, orzechy, nasiona, sery, ciasta i batony zbożowe. Najwięcej kalorii dostarczały ciasta, płatki śniadaniowe oraz słodycze.

2. Stan zdrowia zależny od rodzaju przekąski

Aż 26 proc. uczestników badań przyznało, że choć spożywa zdrowe posiłki główne, to jednak sięga po przekąski niskiej jakości. Jak się okazuje, wybór przetworzonej żywności i słodyczy doprowadził ich do gorszych wskaźników zdrowotnych, częstszego doznawania uczucia głodu, wyższego BMI, większego stężenia trójglicerydów po posiłku oraz większej ilości tłuszczu trzewnego. To z kolei zwiększa u nich ryzyko udaru, chorób układu krążenia i otyłości.

Uczestnicy, którzy sięgali po wysokiej jakości przekąski, takie jak orzechy czy świeże owoce, mieli znacznie lepsze wskaźniki zdrowia i często utrzymywali prawidłową masę ciała. Ponadto, przekąski tego typu skutkowały lepszym zdrowiem metabolicznym i redukcją uczucia głodu.

3. Czas na przekąskę

Kolejnym istotnym odkryciem było to, że czas spożywania przekąsek miał kluczowe znaczenie. Osoby, które jadły przekąski po 21:00, charakteryzowały się gorszymi wskaźnikami krwi, a przekąski spożywane przez nich o tej porze były zazwyczaj wysokoenergetyczne, bogate w tłuszcze i cukry.

Podsumowując, wybór zdrowych przekąsek oraz dostosowanie ich do reszty diety ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Nawet zdrowy posiłek główny może zostać zniweczony przez niezdrowe podjadanie, które zwiększa ryzyko poważnych chorób.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze