Trwa ładowanie...

Chrom. Czy w dużych dawkach może szkodzić?

Chrom to pierwiastek niezbędny do funkcjonowania naszych organizmów. Działanie chromu obejmuje regulację poziomu glukozy we krwi, gdyż zwiększa jej przenikanie do tkanek, a także podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu we krwi – ma więc pozytywne działanie. Ze względu na jego właściwości, często mówi się, że można stosować chrom na odchudzanie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dzięki tabletkom odchudzającym można schudnąć?"

spis treści

1. Działanie chromu

Chrom wspomaga metabolizm, a więc i spalanie tłuszczu. Przyjmowanie chromu zmniejsza apetyt na słodycze, który zwykle pojawia się jakiś czas po posiłku. Wspomagany chromem metabolizm węglowodanów i tłuszczów jest przydatny u osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy.

Według badań, odpowiednie dawki chromu pomagają także utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Chrom znajdziesz w naturalnych produktach, takich jak: drożdże, kukurydza, jabłka, kasza, szparagi, płatki zbożowe, chleb gruboziarnisty, owoce morza oraz wołowina. Zioła zawierające chrom to na przykład skrzyp polny i szakłak amerykański.

Tabletki na odchudzanie zawierające chrom są reklamowane jako "spalacze tłuszczu" i środki wspomagające budowę mięśni. Zazwyczaj są to środki zawierające chrom i kwas pikolinowy, który wspomaga wchłanianie przyjętego chromu. Produkty zawierające dużo cukrów prostych powodują wydalanie chromu z organizmu. Podczas suplementacji należy więc unikać: słodyczy, cukru, dżemów, miodu, a także słodzonych napojów.

Suplementy zawierające chrom cieszą się dużą popularnością wśród osób starających się obniżyć masę ciała. Niektóre badania kliniczne sugerują, że chrom może pomagać regulować apetyt na słodycze, przyspieszać spalanie tłuszczów lub też regulować poziom cukru we krwi, jednak wyniki te nie są jednoznaczne. Nie można zatem z całą pewnością stwierdzić, że przyjmowanie chromu pomoże zredukować masę ciała.

2. Skutki uboczne stosowania chromu

Chrom przyjmowany w tabletkach na odchudzanie może wywołać w organizmie reakcje niepożądane. Bezpieczna dawka chromu to 52-200 mcg, i tyle jesteśmy w stanie dostarczyć sobie w samej diecie. Dawka między 200 a 400 mcg to dawka zalecana przy intensywnym odchudzaniu.

Jeśli trzymamy się zalecanej dawki, bardzo rzadko występują jakiekolwiek efekty uboczne. Przy znacznym przekroczeniu ilości zalecanej (w granicach 1000 mcg) chrom może działać nawet kancerogennie i niszczyć DNA komórek.

Możliwe skutki uboczne przyjmowania chromu na odchudzanie to: bóle głowy, bezsenność, wahania nastroju, rozdrażnienie, niedobory żelaza oraz wzrost wagi u młodych kobiet stosujących regularne ćwiczenia siłowe.

Niektóre badania sugerują, że chrom w formie suplementu diety może wpływać na stan neurotransmiterów w mózgu. Dlatego zazwyczaj nie poleca się chromu osobom chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę afektywną dwubiegunową. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o suplementacji chromem.

2.1. Interakcje chromu z innymi lekami

Wszystkie tabletki, nawet suplementy diety takie jak chrom na odchudzanie, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Przy stosowaniu chromu należy uważać, jeśli bierze się także:

  • insulinę – chrom może reagować z nią, powodując hipoglikemię,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – to może wywołać nadmierną absorpcję i zatrzymywanie chromu w organizmie,
  • witaminę C – niektóre badania wskazują na to, że chrom reaguje z antyoksydantami, uszkadzając DNA i wywołując mutacje.

Przyjmowanie tabletek chromu na odchudzanie równocześnie z ziołami zawierającymi chrom może doprowadzić do toksycznego nadmiaru chromu w organizmie. Z drugiej strony, kortykosterydy mogą wywołać nadmierne wydalanie chromu z moczem, co oznacza, że chrom w tabletkach może okazać się niezbędny.

Czy chrom pomaga w odchudzaniu? Pewne jest, że chrom wpływa na wydajność insuliny w organizmie. Jednak należy pamiętać, że u pewnej części osób biorących chrom zaobserwowano wzrost wagi. Dlatego najlepszym sposobem na odchudzanie nie jest żadna "cudowna tabletka", a zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.