Trwa ładowanie...

Witamina D3 - właściwości, funkcje, zapotrzebowanie, suplementacja

Na niedobór witaminy D cierpi większość z nas – winę ponosi zarówno nasz klimat, który nie obfituje w dużo słonecznych dni, ale również my sami. W naszej diecie brakuje produktów zawierających tę cenną witaminę i większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, a nie na świeżym powietrzu. Sprawdź, jakie funkcje pełni witamina D3, ile jej potrzebujesz i w jaki sposób możesz uzupełnić braki.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Właściwości witaminy D3

Witamina D nie bez powodu jest nazywana „witaminą życia”. Tak naprawdę witamina D to hormon steroidowy, który jest produkowany z cholesterolu pod wpływem promieniowania słonecznego. Kiedy promienie UV dostaną się do naszej skóry, przekształcają cholesterol w witaminę D3. Właśnie dlatego witaminę D określa się często mianem „słonecznej” witaminy.

Witamina D (tak jak witaminy A, E i K) należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Trudno nawet wymienić układy czy narządy, które nie potrzebują witaminy D, ponieważ znajduje się ona we wszystkich komórkach naszego ciała. Dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, przenika bezpośrednio do jądra komórkowego.

Pełne witamin produkty, których nie jadasz
Pełne witamin produkty, których nie jadasz [10 zdjęć]

Marmite to produkt popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywany jest powszechnie jako smarowidło...

zobacz galerię

2. Funkcje witaminy D3 w organizmie

Większość z nas kojarzy witaminę D z układem kostnym. Rzeczywiście, witamina D3 jest bardzo ważna dla zdrowia kości, ponieważ ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym, a tym samym wpływa na procesy mineralizacji kości. Z tego powodu witamina D jest tak ważna dla dzieci – umożliwia wzrost, rozwój kości i zębów oraz zapobiega krzywicy. Z kolei u dorosłych odpowiednia dawka witaminy D pozwala uniknąć osteoporozy. Poza tym witamina D wzmacnia też mięśnie.

Przez wiele lat mówiono głównie o zależności pomiędzy witaminą D a stanem kości, jednak wiele współczesnych badań wykazało, że substancja ta spełnia bardzo dużo innych funkcji w naszym organizmie.

Obecnie pojawia się bardzo dużo informacji dotyczących związku między niedoborem witaminy D a spadkiem odporności. Nie bez przyczyny szczyt sezonowych infekcji przypada właśnie na jesień i zimę, czyli okres, gdy brakuje nam światła słonecznego. Witamina D sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na działanie wirusów i bakterii, ale na tym nie koniec. Jej odpowiedni poziom we krwi pozwala uniknąć poważnych chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy choroba Hashimoto. Witamina D działa przeciwzapalnie i zapobiega uczuleniom, dlatego jest bardzo ważna dla wszystkich alergików.

Pamiętajmy również o tym, że zdrowy układ immunologiczny to większa szansa na uniknięcie chorób cywilizacyjnych. Wielu lekarzy i naukowców uważa, że witamina D3 jest skutecznym narzędziem profilaktyki nowotworowej (zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty, nerek, jelita grubego). Poza tym, niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, takie jak zawał serca czy udar mózgu.

Witamina D oddziałuje też na nasz układ nerwowy. Wiele badań wykazało, że niski poziom witaminy D sprzyja występowaniu zmienności nastrojów, stanom depresyjnym, a nawet powstawaniu schizofrenii. Witamina D wpływa na kondycję mózgu i wspomaga koncentrację. Zapewniając sobie odpowiednią porcję witaminy D, możemy pokonać złe samopoczucie, zmęczenie i poprawić swój nastrój.

3. Zapotrzebowanie na witaminę D3

Zalecenia dotyczące dziennego zapotrzebowania na witaminę D wg Instytutu Żywności i Żywienia przedstawiono w tabeli poniżej:

Grupa ludności Dobowe zapotrzebowanie na witaminę D
niemowlęta 400 IU (10 µg)
dzieci od 1. do 18. roku życia 400 IU (10 µg)
dzieci od 1. do 18. roku życia z nadwagą 800–1000 IU (20–25 µg)
dorośli 800–1000 IU (20–25 µg)
kobiety w ciąży 400 IU (10 µg)

Należy pamiętać, że takie normy dotyczą osób zdrowych. W przypadku niedoboru oraz wystąpienia chorób wynikających z braku witaminy D, należy stosować wyższe dawki. Należy również uwzględnić pochodzenie witaminy D z promieniowania słonecznego, pożywienia oraz suplementów.

4. Jak uzupełnić niedobów witamin

Przyjmuje się, że dieta powinna dostarczać nam 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę D3, a 80% powinna pochodzić z syntezy skórnej, czyli ekspozycji na słońce. Niestety, w naszym kraju odpowiednia ilość promieni słonecznych występuje tylko od kwietnia do września. Przez resztę roku jest zbyt mało słońca, by zapewnić nam optymalną dawkę witaminy D3. Nawet latem możemy cierpieć na niedobór, ponieważ używamy kremów z filtrami przeciwsłonecznymi i spędzamy dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. W okresie od wiosny do jesieni wystarczy tylko 20 minut na słońcu, by pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Cenną witaminę możemy też czerpać z pożywienia. Źródła witaminy D to głównie tłuste ryby, a także żółtko jaja, wątróbka, mleko oraz jego przetwory. W naszej diecie wciąż znajduje się zbyt mało ryb, dlatego trudno nam zaspokoić potrzeby naszego organizmu żywnością.

Suplementacja witaminy D jest więc koniecznością dla większości z nas, zwłaszcza od września do kwietnia. Najlepiej wcześniej wykonać badanie krwi i zgłosić się do lekarza, który zdecyduje, czy potrzebujemy suplementów. Do dyspozycji są oczywiście tabletki z witaminą D, ale można też czerpać witaminę D z tranu. Uzupełniając braki na własną rękę, należy uważać na przedawkowanie witaminy D, którego objawem może być brak apetytu, zaburzenia rytmu serca oraz podwyższenie poziomu wapnia (czego skutkiem są kamienie nerkowe i żółciowe oraz schorzenia trzustki).

Porozmawiaj na temat suplementowania witaminy D z innmi użytkownikami, korzystając z naszego forum.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.