Trwa ładowanie...

Olej z nasion pokrzywy – właściwości, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
15.06.2023 14:28
Olej z nasion pokrzywy ma wiele właściwości prozdrowotnych.
Olej z nasion pokrzywy ma wiele właściwości prozdrowotnych. (adobestock)

Olej z nasion pokrzywy to naturalny produkt bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, fitosterole, minerały i witaminy. To dlatego stosowanie go, tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne, przynosi wiele korzyści dla zdrowia i urody. Jak działa olej pokrzywy? Jak go stosować? Czy można go zrobić samodzielnie?

spis treści

1. Co to jest olej z nasion pokrzywy?

Olej z nasion pokrzywy jest naturalnym produktem, który jest tłoczony na zimno. To dodatek kulinarny oraz półprodukt do tworzenia kremów, mgiełek do włosów, toników do twarzy czy maseczek.

Jest cenny, ponieważ dzięki surowcowi, z którego pochodzi, zawiera wiele wartościowych substancji aktywnych.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Pokrzywa (Urtica L.) to nie tylko powszechnie występujący chwast, ale i zioło znane od starożytności. O jej właściwościach leczniczych pisał Hipokrates.

Przez wiele stuleci wykorzystywano ją w kuracjach oczyszczających organizm oraz usprawniających funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jak wygląda pokrzywa? Jest rośliną wieloletnią pokrytą włoskami zawierającymi kwas mrówkowy (to dlatego jej dotknięcie nie jest przyjemne, pokrzywa parzy). Kwitnie od czerwca do września. Jej kwiaty są drobne, zielonkawe, zebrane w zwisające grona.

Nasiona pojawiają się po przekwitnięciu rośliny, co przypada na okres od lipca do listopada. Z surowej pokrzywy można przyrządzić sok, tak zwany chlorofil w płynie oraz syrop z soku pokrzywy, zaś z suszonych liści i korzeni napar.

Nasiona pokrzywy świetnie sprawdzają się jako dodatek do wypieków, warzywno-owocowych koktajli i sosów. Produkuje się z nich także wspomniany już olej.

2. Właściwości i działanie oleju z nasion pokrzywy

Nasiona pokrzywy, choć dzisiaj mało popularne, cieszyły się dużym uznaniem w starożytności. Wykorzystywano je przy zaburzeniach hormonalnych, osłabieniu po chorobie i przewlekłym stresie, podnoszono siły witalne i aktywność seksualną.

Dzięki zawartości tego dobroczynnego surowca, olej z nasion pokrzywy jest bogaty w:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas linolowy należący do grupy omega 6, a także alfa-linolenowy (omega3),
  • karotenoidy, takie jak beta-karoten, luteina,
  • witaminy: E, C, B, K, A,
  • minerały, takie jak żelazo, potas, mangan, wapń, magnez, fosfor, jod, krzem, sód, siarka.

Dzięki temu olej z nasion pokrzywy:

  • działa na organizm oczyszczająco,
  • usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawia trawienie,
  • przyspiesza metabolizm,
  • działa ściągająco,
  • ma działanie moczopędne,
  • pomaga w leczeniu niedokrwistości (ma zdolność do produkcji krwi), pomaga w walce z anemią,
  • działa pobudzająco na libido (zwiększa poziom testosteronu),
  • chroni organizm przed działanie wolnych rodników,
  • działa antyseptycznie,
  • wspiera w okresach długotrwałego zmęczenia oraz w przypadku intensywnej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej.
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • obniża poziom „złego cholesterolu”.

Ponadto olej z nasion pokrzywy korzystnie wpływa na skórę. Wykazuje działanie tonizujące i antyseptyczne, normalizuje racę gruczołów łojowych.

Sprawdza się zwłaszcza jako składnik kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej (działanie przeciwzapalne i regulujące produkcję sebum).

Ponadto, dzięki obecności antyoksydantów, czyli składników hamujących rozwój wolnych rodników, olej z nasion pokrzywy ma także właściwości antystarzeniowe.

Dzięki temu wpływa na młody i zdrowy wygląd. Można go także wcierać we włosy. Wówczas wspiera w walce z łupieżem, nadmiernym wypadaniem włosów, wzmacnia cebulki.

3. Jak zrobić olej z nasion pokrzywy?

Olej z nasion pokrzywy na twarz i włosy, czyli do stosowania zewnętrznego, ale i do picia, to jest o do stosowania wewnętrznego, można kupić w wielu sklepach i manufakturach.

Trudno go zrobić samodzielnie. Dobrym pomysłem w zasięgu każdego jest wyciąg olejowy z nasion pokrzywy i olej z liści pokrzywy.

Aby zrobić wyciąg olejowy z nasion pokrzywy, należy:

  • zaopatrzyć się w surowiec (nasiona pokrzywy można kupić w wielu sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, tak stacjonarnych, jak i online),
  • rozdrobnić go w młynku nasiona,
  • zalać nasiona dobrym olejem w proporcji 1:5,
  • odstawić miksturę na kilka dni, a gotowy olej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Tak przygotowany wyciąg olejowy z nasion pokrzywy można dodawać do zimnych potraw lub używać do pielęgnacji skóry.

By przygotować olej z pokrzywy, wystarczy rozdrobnione, świeże lub suszone liście zalać ciepłym olejem słonecznikowym, lnianym czy winogronowym (tak, by przykryć wszystkie zioła).

Pokrzywa powinna macerować się w ciepłym miejscu mniej więcej miesiąc. Po tym czasie olej bogaty w składniki mineralnych, fitosterole, chlorofil i witaminy rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, K, F) jest gotowy do użycia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze