Zdrowa żywność - charakterystyka, produkty ekologiczne
Żywność ekologiczna często bywa zamiennie stosowana z określeniem zdrowa żywność. Jednakże pojęcia te nie są synonimami, do czego niejednokrotnie próbują nas przekonać producenci. Żywność ekologiczna jest to bowiem żywność certyfikowana, nastomiast zdrowa żywność jest wyrażeniem stworzonym do celów marketingowych. Pod nazwą „zdrowa żywność” nie kryją się żadne standardy określające warunki jej produkcji.
1. Zdrowa żywność - charakterystyka
Wyrażenie zdrowa żywność stało się popularną techniką marketingową przemysłu spożywczego. Producenci tak zwanej zdrowej żywności umieszczają na opakowaniachslogany typu: „100% bezpieczny” czy „zdrowy”. Takie informacje o produkcie mają zachęcić klienta do zakupu danego artykułu, bo na pewno jest bezpieczny i zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, np. witamin. Tymczasem tego typu napisy służą jedynie temu, aby wyróżnić dany produkt spośród innych.
Stosowanie takich praktyk jest bardzo niekorzystne zarówno dla konsumenta, jak i producentów certyfikowanej żywności ekologicznej. Należy pamiętać, że zdrowa żywność to często żywność niewiadomego pochodzenia. Jej walory zdrowotne nie są potwierdzone w sposób naukowy. Do zdrowej żywności często zalicza się produkty na bazie soi, artykuły przeznaczone dla wegetarian, zioła, probiotyki, odżywki.
W dobie powszechnego stosowania dodatków do produktów spożywczych, mających na celu poprawę ich wartości organoleptycznych, jak smak czy zapach, producenci żywności chętnie posługują się sloganem „zdrowa żywność”. Jednak to wcale nie musi oznaczać, że dany artykuł nie zawiera substancji chemicznych, spulchniaczy czy konserwantów. Prawdziwie zdrowa żywność to żywność naturalna, pozbawiona barwników i konserwantów, poddana ścisłej kontroli prowadzonej przez odpowiednie instytucje kontrolujące żywność przeznaczoną do sprzedaży.
Zdrowe odżywianie to tak naprawdę wyeliminowanie potraw zawierających dużo substancji groźnych dla zdrowia, a więc przede wszystkim tłuszczów, a także tych produktów, które na etykiecie mają spis wielu dodatków o nieznanych nazwach. Zatem, jeśli kupujemy jajka, to warto sprawdzić, z jakiej pochodzą hodowli. Jeśli kupujesz ser, sprawdź, czy ser żółty powstał z mleka, czy jest to tylko produkt seropodobny, składający się z niezdrowych, utwardzonych tłuszczów. Sprawdzanie etykiet może na początku wydawać się męczące, ale szybko wchodzi w nawyk i daje dużo satysfakcji.
2. Zdrowa żywność - produkty ekologiczne
Zdrowa żywność ekologiczna jest wytwarzana z zachowaniem prawnych zasad. Ekożywność pochodzi z certyfikowanych rolnictw ekologicznych. Na wszystkich etapach produkcji wykorzystuje się metody ekologiczne.
Produkty wytwarzane są w naturalnym i bezpiecznym środowisku, gdzie nie używa się nawozów sztucznych oraz syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu ani genetycznie modyfikowanych organizmów. Rolnictwo ekologicznie produkuje zdrową żywność ekologiczną, a ponadto nie zanieczyszcza gleby i wód gruntowych.
Zdrowa żywność wysokiej jakości nie wymaga wielkich nakładów energii. Jej wytworzenie odbywa się w zgodzie z naturą. Obecnie kraje Unii Europejskiej gwarantują wiarygodność produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Na opakowaniach można znaleźć odpowiedni kod jednostki certyfikującej oraz wspólnotowe logo ekologiczne.
Oznaczenia te pojawiają się w przypadku, gdy przynajmniej 95% składników produktu zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi, a produkt był nadzorowany podczas procesu produkcji.