Trwa ładowanie...

Może uchronić mózg przed demencją. Neurolog wskazuje trzy najważniejsze elementy

 Karolina Rozmus
26.02.2024 11:34
Jakie produkty są najlepsze dla mózgu?
Jakie produkty są najlepsze dla mózgu? (Getty Images)

Demencja dotyka dziś nawet 55 mln osób na całym świecie, ale Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: chorych będzie przybywać. To wina m.in. starzejącego się społeczeństwa, jednak neurolodzy wskazują, że starość nie musi wiązać się z degeneracją mózgu.

spis treści

1. 55 mln chorych. Jak powstrzymać epidemię?

Na choroby dementywne, w tym najczęstszy ich rodzaj, chorobę Alzheimera, choruje 55 milionów osób na świecie.

Demencja stanowi też siódmą przyczynę zgonów na świecie. Jak wskazuje WHO, każdego roku przybywa dziesięć milionów chorych, a na przestrzeni najbliższych trzech dekad liczba osób z demencją może wzrosnąć trzykrotnie. Czynniki ryzyka to według WHO: wiek powyżej 65. r.ż., nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu.

Zobacz film: "Produkty, które zwiększają ryzyko rozwoju demencji"

Neurolog dr n. med. Anna Filipek-Gliszczyńska przyznaje, że wciąż nie wiemy, co odpowiada za "kaskadę zdarzeń neurodegeneracyjnych, czyli odkładanie się białek amyloidu i białek TAU". Nieznane są wszystkie mechanizmy, nie ma też leków. Co za to mamy? Jak podkreśla lekarka, wiemy, jak poprzez styl życia zmniejszać ryzyko choroby.

Dieta śródziemnomorska może chronić przed demencją
Dieta śródziemnomorska może chronić przed demencją (Getty Images)

- Styl życia ma ogromne znaczenie. To dieta, aktywność intelektualna, poziom stresu, ale też ekspozycja na ilość bodźców, higiena snu, czas na relacje społeczne i hobby. Ostatni element to umiarkowana aktywność fizyczna, czyli nie maratony, ale spacery, tai-chi i nordic walking - mówi neurolog z Grupy Lux Med w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Nieodzowne w diecie. Działają na mózg jak tarcza

Dr Filipek-Gliszczyńka wyjaśnia, że choroba Alzheimera zaczyna się na 20 lat przed pojawieniem się objawów. - Dziś wiemy, że starość nie jest synonimem demencji i fizjologicznie proces starzenia nie musi mieć związku z otępieniem. To choroba neurodegeneracyjna, której w dużej mierze można zapobiec albo spowolnić jej procesy - podkreśla.

Dowodzą tego dwa niedawno opublikowane badania. Pierwsze z nich, które ukazało się na łamach "JAMA Neurology" wskazuje, że odpowiednia dieta może pozwolić zachować ostrość umysłu aż do późnej starości, nawet w przypadku gdy w mózgu pojawiły się już pierwsze symptomy neurodegeneracji.

Naukowcy z Rush University w Chicago zbadali próbki mózgów 754 zmarłych osób i przeanalizowali ich życie pod kątem zdrowych nawyków. Okazało się, że w profilaktyce demencji egzamin zdaje dieta śródziemnomorska. Z kolei badanie opublikowane w "Alzheimer’s Research & Therapy" będące analizą 509 bliźniaczek wykazało, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej bądź tzw. diety MIND pozytywnie wpływa na pamięć epizodyczną i wzrokowo-przestrzenną.

Warto zauważyć, że od lat dieta śródziemnomorska uważana jest za najzdrowszą spośród wszystkich diet, nie tylko z uwagi na pozytywny wpływ na mózg.

- Wszystkie zalecenia diety dla mózgu kryją się w założeniach diety MIND. To dieta przeciwzapalna, która łączy elementy diety śródziemnomorskiej i DASH, czyli niskosodowej, chroniącej przed nadciśnieniem. Bardzo dobre wyniki uzyskuje również dieta IF, czyli tzw. post przerywany, pod warunkiem że dobrze się czujemy z dłuższymi przerwami od posiłków - przyznaje dr Filipek-Gliszczyńska.

Zdaniem ekspertki sekretem zdrowia mózgu w kontekście diety są określone składniki odżywcze. Dieta śródziemnomorska bazuje na nieprzetworzonej żywności, bogatej w błonnik, antyoksydanty i kwasy omega-3. Najważniejszymi jej składnikami są świeże warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych i orzechy, a także ryby i owoce morza oraz oliwa z oliwek.

- Dla mózgu kluczowa jest odpowiednia ilość wody i obecność w diecie mikroelementów, szczególnie witamin z grupy B, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy, a także witaminy D - wyjaśnia neurolog.

- Bardzo ważny jest resweratrol, silny przeciwutleniacz, który hamuje rozwój wolnych rodników. Znajdziemy go w pomidorach, winogronach, owocach jagodowych, oczywiście najwięcej mówi się o jego obecności w czerwonym winie. Mózg bardzo lubi kwasy omega-3, bo działają przeciwzapalnie i mogą usprawniać procesy poznawcze. Warto je czerpać głównie z tłustych ryb morskich - dodaje dr Filipek-Gliszczyńska.

Podkreśla również, że gdyby miała wskazać trzy najważniejsze składniki dla mózgu, to byłby to resweratrol, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Lekarka wskazuje, że sama suplementuje wyłącznie witaminę D, o której powinniśmy pamiętać zwłaszcza z biegiem lat. - Oceniam u swoich pacjentów jej poziom i mogę powiedzieć, że znaczna część naszej populacji ma niedobory - mówi.

3. Czego mózg nie lubi? Składnik gorszy od alkoholu

Alkohol wykazuje działanie toksyczne na komórki nerwowe, a jego nadużywanie może prowadzić do niedoborów witamin z grupy B, kluczowych dla mózgu. Uszkodzenia mózgu związane z nadużywaniem alkoholu, jak wskazuje brytyjska organizacja Dementia UK, stanowią nawet dziesięć procent zdiagnozowanych przypadków demencji w młodszym wieku. I choć alkohol w każdej dawce jest toksyną, to zdaniem neurologa istnieje coś znacznie gorszego dla mózgu.

- Według mnie to właśnie cukier jest najbardziej dewastujący dla mózgu, znacznie bardziej niż niewielkie ilości alkoholu. To czynnik prozapalny, a największym problemem jest to, że w naszej diecie jest wszechobecny - wyjaśnia dr Filipek-Gliszczyńska.

- Zarówno jako element, który w jadłospisie pojawia się świadomie, jak i element, który ukrywa się w wielu produktach spożywczych. To nie tylko ciastko do kawy, ale napoje gazowane, wszelkiego rodzaju jogurty i muesli. To również produkty, które mylnie postrzegamy jako zdrowe, wreszcie żywność wysokoprzetworzona, która zawiera cukier, mający na celu poprawę smaku - ostrzega.

Lekarka wyjaśnia, że dieta wysokoprzetworzona jest bogata w sól, cukier i tłuszcze nasycone oraz potencjalnie szkodliwe dla mózgu dodatki, m.in. barwniki czy konserwanty. Sprzyja nadwadze i otyłości oraz nadciśnieniu, które są czynnikami ryzyka dla demencji, a także może prowadzić do niedoborów makro- i mikroskładników.

Dr Filipek-Gliszczyńska podkreśla, że jeśli nie zadbamy zawczasu o zdrowie mózgu, problem chorób neurodegeneracyjnych będzie narastać.

- Niestety, żyjemy bardzo szybko i bardzo intensywnie, co dla mózgu jest wycieńczające. Cały czas jest eksploatowany, nie dajemy mu szansy oraz czasu na regenerację. Jeżeli nie zadbamy o te elementy stylu życia, to odsetek osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne będzie się dalej zwiększać - podsumowuje ekspertka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze