Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jak szybko schudnąć? - dieta, ćwiczenia, zdrowie

Jak szybko schudnąć? - dieta, ćwiczenia, zdrowie
Jak szybko schudnąć? - dieta, ćwiczenia, zdrowie (123RF)

Zgrabna i szczupła sylwetka to marzenie każdej osoby. Zadajemy sobie pytanie, jak szybko schudnąć? Popularne diety cud nie tylko grożą efektem jojo, ale także mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Każda dieta odchudzająca powinna dziennie dostarczać organizmowi co najmniej 1000 kalorii, gdyż mniej kaloryczny jadłospis powoduje wyniszczenie organizmu. Zdrowa dieta pozwalająca szybko schudnąć musi być zgodna z zasadami racjonalnego odżywiania. Jak zatem wspomóc przemianę materii i stracić zbędne kilogramy? Zobacz, jak szybko schudnąć i poprawić sobie samopoczucie!

spis treści

1. Jak szybko i skutecznie schudnąć?

Na ulicy coraz częściej możemy zaobserwować osoby, które nie tylko mają lekką nadwagę, ale i zaawansowaną otyłość. Ostatnio uznaje się, że otyłość jest chorobą przewlekłą, która wiąże się z podwyższonym poziomem cholesterolu w organizmie czy trójglicerydów we krwi. Osobom otyłym grozi miażdżyca naczyń krwionośnych i nadciśnienie tętnicze. Zrzucenie zbędnych kilogramów nie tylko poprawia samopoczucie odchudzającego się, ale chroni przed wystąpieniem zagrażających życiu chorób. To, jak szybko schudnąć, powinno być przemyślane i prowadzone pod kontrolą specjalistów. Powinno obejmować:

  • zrównoważoną dietę,
  • regularne ćwiczenia fizyczne,
  • wspomaganie farmakologiczne (jeśli jest konieczne).
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Osoby otyłe, powinny zadać pytanie, jak szybko schudnąć, gdyż bardzo niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Większość osób cierpiących na tę dolegliwość nie jest świadoma, że ten rodzaj otyłości grozi chorobą wieńcową. Komórki tłuszczowe znajdujące się w jamie brzusznej zachowują się inaczej niż komórki tłuszczowe na udach, pośladkach, biodrach. Komórki znajdujące się w jamie brzusznej negatywnie wpływają na przemianę materii, ponieważ wraz z ilością tłuszczu ustrojowego wzrasta przemiana kwasów tłuszczowych, zakłócających wchłanianie insuliny. O otyłości brzusznej mówi się wtedy, gdy obwód w talii wynosi u mężczyzn ponad 102 cm, a u kobiet 88 cm.

Dowiedz się więcej

2. Zdrowa kuracja odchudzająca

Kuracja odchudzająca powinna być rozpoczęta od wizyty u lekarza (internisty, lekarza rodzinnego lub dietetyka). Specjalista oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, przyczyny otyłości i ustali program tego, jak szybko schudnąć, czyli ile kilogramów tygodniowo można zrzucić, aby nie nadwyrężać organizmu. Poleci także zioła na odchudzanie, zieloną herbatę. Najprawdopodobniej zaleci dietę bogatą w błonnik. Następnym krokiem do tego, jak szybko schudnąć, jest rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych. Treningi powinny się odbywać pod okiem specjalisty, który dobierze zestaw ćwiczeń i nauczy nas poprawnego ich wykonywania. Ponadto określi ich częstotliwość. Niektóre osoby, które pytają, jak szybko schudnąć, potrzebują opieki psychologa. Bardzo często osoby otyłe są negatywnie traktowane przez społeczeństwo, co jest przyczyną niskiej samooceny i może prowadzić do depresji.

Czasem leczenie otyłości jest wspomagane środkami farmakologicznymi. Stosuje się tzw. spalacze tłuszczu. Poprawiają one przemianę materii w organizmie. Leki dobiera się indywidualnie. Jest to uzależnione od problemów żywieniowych pacjenta. Niektóre środki hamują wchłanianie tłuszczu, inne zmniejszają apetyt. Leczenie farmakologiczne otyłości stosuje się wtedy, gdy inne metody zrzucenia zbędnych kilogramów nie przynoszą rezultatu.

Leczenia farmakologicznego najczęściej potrzebują: kobiety w czasie menopauzy, osoby rzucające palenie, ludzie cierpiący na efekt jojo, odchudzający się przez zastosowanie niskokalorycznych diet (leki chronią ich przed ponownym przytyciem).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze