Trwa ładowanie...

Dieta baletnicy – charakterystyka, etapy, skutki

Według dietetyków dieta baletnicy jest jedną z najbardziej niezdrowych i wyniszczających organizm diet odchudzających. Wraz z gwałtownym spadkiem masy ciała organizm traci cenne wartości odżywcze. Dieta baletnicy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

spis treści

1. Szkodliwość diety baletnicy

Zamiast wymarzonej sylwetki, dieta baletnicy w efekcie może dostarczyć prawdziwych kłopotów. Efekt diety baletnicy to utrata 10–12 kg w 10 dni. Dietetycy są zdania, że tego rodzaju kuracja odchudzająca prowadzi do wycieńczenia organizmu i zachwiania jego równowagi. Ze względu na to, iż dieta ta jest bardzo restrykcyjna, poważnym następstwem stosowania reguł diety baletnicy może być duży niedobór żywieniowy, a nawet odwodnienie organizmu.

Zobacz film: "Zanim zaczniesz odchudzanie"

2. Etapy diety

W diecie baletnicy pierwsze dwa dni opierają się tylko na płynach, organizmowi nie dostarcza się żadnych pokarmów, ponadto osoba stosująca tę kurację odchudzającą może pić kawę, która dodatkowo "wypłukuje" wszystkie witaminy i składniki mineralne z organizmu, co przy braku odpowiedniego pożywienia, może prowadzić do odwodnienia.

W drugim oraz trzecim dniu diety baletnicy efektem może być zasłabnięcie, utrata przytomności, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, nudności i wymioty oraz zaparcia.

To musisz wiedzieć

W trzecim dniu diety baletnicy, by osiągnać zamierzony efekt, zaleca się wprowadzenie aktywności fizycznej i spożycie niewielkiej ilości odtłuszczonego nabiału (często w wyniku treningu organizm spala więcej kalorii niż otrzymuje np. w postaci serka), wynikiem tego jest postępujący proces niedożywienia organizmu i wyniszczenia organizmu.

W następnym etapie diety baletnicy, by uzyskać efekt można, spożywać tylko gotowane ziemniaki, które poza kaloriami są źródłem węglowodanów. W przypadku kuracji odchudzającej ziemniaki są dużym źródłem energii.

Dopiero w siódmym i ósmym dniu diety baletnicy zostaje dostarczona organizmowi niewielka ilość białka w postaci mięsa drobiowego. Jedynym pozytywnym akcentem i korzyścią dla organizmu w całej diecie baletnicy są dwa ostatnie dni diety, kiedy to organizmowi zostają dostarczone witaminy oraz minerały.

Ostatni etap diety baletnicy zakłada przyjmowanie nieograniczonej ilości zielonych warzyw i pomidorów (jednak ze względu na poprzednie dni terapii odchudzającej, w których organizm został pozbawionych potrzebnych wartości odżywczych nie dochodzi do uzupełnienia niedoborów).

3. Spowolnienie przemiany materii w diecie

Dieta baletnicy w efekcie nie tylko może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, ale także wpływać na spowolnienie przemiany materii. Jest to istotna informacja, ponieważ prowadzi to do efektu jo-jo. Dieta baletnicy w efekcie sprawia, że głodny organizm domaga się uzupełnienia niedoborów, często dochodzi do napadów obżarstwa. Zwolniony metabolizm nie jest w stanie uporać się z nagłym przyrostem przyjmowanych kalorii, w efekcie dochodzi do zwiększenia masy ciała.

Istotne jest to, że w diecie baletnicy efektem jest pozbawienie przypływu odpowiedniej ilości kalorii, przez co organizm zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej. Znaczący spadek masy ciała podczas stosowania diety baletnicy związany jest głównie z utratą wody, a następnie mięśni. Dieta baletnicy może prowadzić do ostrego wycieńczenia organizmu i niedoborów witamin, minerałów, białka itd.

Inne skutki uboczne diety baletnicy to: wypadanie włosów, łamliwość kości, pogorszenie stanu skóry, problemy z koncentracją, zawroty głowy, przemęczenie, problemy z wypróżnianiem.

Dieta baletnicy
Dieta baletnicy (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.