Trwa ładowanie...

Dieta dla dzieci z nadwagą

Dieta dla dzieci nie może przypominać popularnych diet odchudzających, które mają zapewnić dorosłym błyskawiczną utratę wagi. Należy bowiem pamiętać, że ich organizmy potrzebują większej ilości pożywienia dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nadwagę u dzieci najlepiej leczyć poprzez zastosowanie zdrowej, zbilansowanej diety i wykształcanie zdrowych nawyków żywieniowych. Tylko wtedy mamy pewność, że nasza kuracja zakończy się sukcesem i nie doprowadzi do ponownego wzrostu wagi po jej zakończeniu.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Odchudzanie dzieci

Wbrew pozorom skonstruowanie diety dla dzieci otyłych nie jest prostą sprawą. Zrzucenie wagi nie może negatywnie odbić się na wzroście i rozwoju twojej pociechy. Pamiętaj, że nie możesz także zmusić swojego dziecka do zastosowania jakiejś restrykcyjnej diety, jak np. dieta 1000 kalorii ani gwałtownie zmienić jego nawyków żywieniowych. Nadwagę u dzieci należy leczyć powoli poprzez eliminację niektórych produktów, ograniczanie innych bądź zastępowanie ich zdrowszymi substytutami. Celem diety dla dzieci jest bowiem nie tylko utrata wagi, ale także wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych, które będą mogły stosować w swoim późniejszym życiu.

2. Wskazówki dietetyczne dla odchudzających się

Zdrowa dieta dla dzieci otyłych powinna być konstruowana według następujących zaleceń:

  • podstawą zdrowej diety jest pełnowartościowe śniadanie - musi ono dostarczać dziecku niezbędne ilości kalorii na cały dzień; najlepiej jeśli w menu znajdą się zupy mleczne z płatkami owsianymi i suszonymi owocami, ulubione owoce, niesłodzone soki,
  • staraj się zawsze przygotowywać swojemu dziecko drugie śniadanie do szkoły i nie pozwalaj na zakup jedzenia w szkolnym sklepiku - najlepiej jeśli przygotujesz mu kanapkę z bułką lub chlebem razowym, z szynką, sałatą i pomidorem,
  • podawaj zawsze do obiadu surówkę ze świeżych warzyw lub inną zdrową przekąskę,
  • najlepszym pomysłem na podwieczorek będzie owoc ewentualnie jakiś batonik musli,
  • kolacja powinna być lekkostrawna a zarazem pożywna, dlatego najlepiej przygotować lekki twarożek, którym będzie można posmarować razowe pieczywo.

3. Skuteczność diety dla dzieci otyłych

Skuteczność diety dla dzieci, jak wszystkich innych diet odchudzających, zależy od regularności i wytrwałości w jej stosowaniu. Jak zawsze należy pamiętać o gimnastyce i aktywnym trybie życia. Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci z nadwagą najlepiej wykształcić poprzez dawanie odpowiedniego przykładu. Jeśli dziecko będzie widziało, że nigdy nie podjadasz słodyczy, odżywiasz się regularnie, pijesz wodę mineralną i zieloną herbatę zamiast napojów gazowanych i kawy, wtedy łatwej będzie mu zastosować się do wymagań diety odchudzającej.

Dieta dla dzieci będzie o tyle skuteczna, o ile wykształcisz w nim zdrowe nawyki żywieniowe i dasz przykład, jak należy się prawidłowo odżywiać. Pamiętaj, żeby do niczego nie zmuszać swojej pociechy, a raczej zachęcać ją po prowadzenia zdrowego trybu życia.

Następny artykuł: Dieta dla dzieci ze skazą białkową
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.