Trwa ładowanie...

GIS: Wycofanie niektórych produktów z sezamem ze względu na wykrycie w nich tlenku etylenu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu kilku partii produktów z sezamem firmy Lantmannen Unibake, ze względu na wykrycie w nich tlenku etylenu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Konsumentom odradza się ich spożycie.

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"

spis treści

1. Niebezpieczny tlenek etylu

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wycofaniu niżej wymienionych produktów ze względu na wykrycie tlenku etylenu w sezamie będącym ich składnikiem. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

Z uwagi na dużą aktywność wobec bakterii, wirusów i grzybów tlenek etylenu jest powszechnie wykorzystywanym w przemyśle chemicznych środkiem odkażającym i dezynfekującym. Stosuje się go głównie do sterylizacji sprzętu medycznego. Nie jest dopuszczony do stosowania w żywności na terenie Europy.

Co więcej, klasyfikuje się go jako substancję kategorii 1B ze względu na działanie rakotwórcze, mutagenne lub działanie szkodliwe na rozrodczość (Rozporządzenie (WE) nr 1272/2008).

Od września 2020 r. w europejskim systemie RASFF zarejestrowano ponad 100 powiadomień dotyczących wprowadzenia do krajów europejskich żywności zanieczyszczonej tlenkiem etylenu. Znacząca większość powiadomień dotyczyła partii nasion sezamu pochodzących z Indii gdzie, w przeciwieństwie do Europy, dozwolona jest obróbka żywności za pomocą tlenku etylenu.

2. Wycofanie produktów z sezamem

Produkty, które zostały wycofane:

  • Finn Crisp Multigrain, 12x250g, nr partii: 1000407920 data przydatności: 16.04.2021,

  • Finn Crisp Sesame 12x250g, nr partii: 1000408411, data przydatności: 27.04.2021,

  • Finn Crisp Rye Snacks Seeds & Sea salt, nr partii: 1000407119, data przydatności: 01.02.2021.

Producent: Lantmännen Cerealia Oy, Salmisaarenaukio 1, Helsinki, P.O Box 315, 00181 Helsinki, Finlandia

Dystrybutor: Lantmannen Unibake Polska Sp. z o.o., ul. Unii Lubelskiej 1, 61-249 Poznań, Polska

Firma Lantmannen Unibake Polska zablokowała część wyżej wymienionych produktów w magazynie, a pozostałą część wycofuje od klientów.

GIS wycofuje powyższe produkty
GIS wycofuje powyższe produkty (GIS)

GIS przypomina konsumentom, aby nie spożywać wskazanych partii produktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.