Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Siatki centylowe a waga dziecka

Avatar placeholder
21.11.2018 16:19
Siatki centylowe są niezmiernie ważne w stwierdzeniu prawidłowej masy ciała
Siatki centylowe są niezmiernie ważne w stwierdzeniu prawidłowej masy ciała (123rf.com)

Siatki centylowe są niezmiernie ważne w stwierdzeniu prawidłowej masy ciała i wzrostu twojego dziecka. Pozwalają określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Siatki centylowe to wykresy, na których pokazane są centyle przypisane do określonej masy ciała i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci. Siatki dla dziewczynek i chłopców są różne. Średni wzrost i masa ciała to te, które ma połowa dzieci w danym wieku. Górną granicą normy jest 97. centyl, a dolną 3. Co warto wiedzieć o siatkach centylowych?

spis treści

1. Analiza siatek centylowych

Przede wszystkim ważne jest podanie danych twojego dziecka:

  • wiek,
  • płeć,
  • masa ciała,
  • wzrost dziecka.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Otrzymuje się wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik. Jest to centyl, w którym mieści się twoje dziecko. Jeśli jest to np. centyl 75., oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe od 75% dzieci jego płci i w jego wieku, a lżejsze od 25%. Jeżeli linia statki centylowej dziewcząt czy siatki centylowej chłopców biegnie w tym samym przedziale, można mówić o prawidłowym wzroście twojego dziecka. Mierzenie i ważenie pozwoli stwierdzić, czy należy rozpocząć odchudzanie dziecka czy wręcz przeciwnie - podżywić.

2. Siatki centylowe a wzrost

Na siatce zaznaczone jest 5 wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Jeżeli wartość jest poniżej 3. i powyżej 97. centyla należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli wartości są poniżej 10. i powyżej 90. centyla, niekoniecznie świadczy to o nieprawidłowościach w rozwoju twojego dziecka, lecz warto pójść ze swoją pociechą do lekarza.

2.1. Jak mierzyć wzrost dziecka?

  • niemowlęta - mierzy się je "na raty", np. od głowy do bioder, następnie do kolana, a potem do stóp; nie wolno tego robić na siłę,
  • starsze dziecko - najlepiej bose i rozebrane do bielizny, bo wtedy widać czy ma proste plecy; kolano i stopy powinny być złączone, ręce swobodnie opuszczone wzdłuż tułowia, wzrok skierowany na wprost.

Aby ocenić czy twoje dziecko rośnie prawidłowo, zapisuj wynik do specjalnego zeszytu. Następnie za pół roku powtórz mierzenie. Porównanie będzie miarodajne, jeśli za każdym razem użyjemy tej samej miary.

3. Częstotliwość dokonywania pomiarów dziecka

Nie warto przesadzać z mierzeniem dzieci. Przy częstych pomiarach, różnice będą minimalne i możesz się niepotrzebnie martwić, że dziecko rośnie nieprawidłowo, w ten sposób możesz też przekarmić dzieci.

Siatki centylowe dzieci są w każdej książeczce zdrowia. Pozwalają stwierdzić czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Każde dziecko ma indywidulną siatkę centylową wagi i siatkę centylową wzrostu, ponieważ każde maleństwo ma własne, uwarunkowane genetycznie tempo wzrastania. Nie warto porównywać dziecka z jego rówieśnikami, najlepiej śledzić indywidualne tempo rozwoju a także sprawdzać, czy nie ma rażących dysproporcji między masą ciała i wzrostem twojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze