Trwa ładowanie...

Sól a nadciśnienie

Dieta na nadciśnienie wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Na nadciśnienie tętnicze pracujemy w końcu sami. Zdarza się, że choroba rozwija się latami, nie dając przy tym żadnych objawów. Dopiero po wykonaniu rutynowych badań, okazuje się że mamy problemy z ciśnieniem. Wówczas zadajemy sobie pytanie jak obniżyć ciśnienie krwi? Są na to domowe sposoby. Wystarczy odpowiednia dieta. Należy też ograniczyć sól.

spis treści

1. Sól w diecie

Sól w diecie
Sól w diecie

Nadmierne spożywanie soli powoduje nadciśnienie tętnicze, chorzy powinni na stałe wyeliminować ten składnik

zobacz galerię

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Po sól sięgamy z przyzwyczajenia. Nasze kubki smakowe nakazują nam dosalać. Tymczasem sól w diecie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Badania dowiodły, że większość ludzi spożywa trzy lub cztery razy więcej soli, niż jest to wskazane. Na nadużywanie soli są narażone osoby, które często jedzą w restauracjach, kupują gotowe produkty oraz stosuja nieodpowiednie diety odchudzajace .

2. Sól a nadciśnienie tętnicze

Zbyt duża ilość soli w diecie prowadzi do różnych chorób. Podnosi nam ciśnienie, konsekwencją tego jest dokuczające nam nadciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób serca, a w końcu do zawału. Prawidłowy wynik pomiaru ciśnienia krwi to mniej niż 140/90. Jeżeli po kilku pomiarach wynik ten jest równy 140/90 lub większy, możemy rozpoznać problemy z ciśnieniem, czyli nadciśnienie tętnicze. Osoby, które nadużywają soli, znajdują się w grupie ryzyka związanym z chorobami serca.

3. Dieta na nadciśnienie

Osoby mające problemy z ciśnieniem muszą zmienić nawyki żywieniowe. Dieta na nadciśnienie tętnicze zakłada ograniczenie spożycia soli. Niestety sól znajduje się wszędzie, w produktach przetworzonych, w jedzeniu restauracyjnym, w pokarmach gotowych do szybkiego spożycia. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób ma problemy z ciśnieniem i choruje na nadciśnienie tętnicze.

Dieta przy nadciśnieniu musi składać się z warzyw i owoców. Dostarczają one witamin. Jeżeli chcesz wprowadzić dietę wegetariańską, uważaj na hiperwitaminozę. Nadmiar witamin szkodzi równie mocno, jak ich brak. Żywienie w nadciśnieniu tętniczym nie powinno składać się ze smażonych potraw. Lepiej sama gotuj lub piecz mięso. Nie kupuj gotowych wędlin. Dieta przy nadciśnieniu nie powinna zawierać soli. Sól zastąp mieszanką przypraw.

Sól a nadciśnienie
Sól a nadciśnienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.