Trwa ładowanie...

Wątpliwe działanie glukozaminy i chondroityny

British Medical Journal donosi, iż według najnowszych badań suplementy diety na bazie glukozaminy i chondroityny nie pomagają w łagodzeniu bólu wywołanego przez zapalenie stawów.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Ból stawów a glukozamina i chondroityna

Dotychczas istniały przypuszczenia, iż glukozamina i chondroityna uśmierzają ból bioder i kolan u osób cierpiących na zapalenie stawów. Niestety nie potwierdziły ich badania przeprowadzone w Szwajcarii. Naukowcy Uniwersytetu w Bernie dokonali analizy 10 badań z udziałem 4000 uczestników. Nie stwierdzono korzystnego wpływu glukozaminy i chondroityny, ani obu tych substancji stosowanych jednocześnie w leczeniu bólu wywołanego przez zapalenie stawów. Odczuwanie przez pacjentów poprawy po stosowaniu suplementów zawierających te substancje najprawdopodobniej wynika z efektu placebo. Glukozamina i chondroityna nie mają żadnego (korzystnego ani negatywnego) wpływu na zapalenie stawów.

2. Dostępność glukozaminy i chondroityny

Preparaty mające w składzie glukozaminę i chondroitynę są powszechnie dostępne bez recepty w aptekach oraz innych sklepach. Suplementy te często przepisywane są również przez lekarzy.

3. Stosowanie preparatów z glukozaminą i chondroityną

W związku z brakiem przeciwwskazań do stosowania tych preparatów, osoba odczuwająca po nich poprawę nie musi rezygnować ze stosowania tych suplementów. Nie należy jednak zapominać o korzystnym wpływie ćwiczeń fizycznych, które mogą łagodzić ból stawów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.