Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Czy warto pić wodę z kranu?

Aleksandra Miłosz
30.12.2018 18:47
Czy warto pić wodę z kranu?
Czy warto pić wodę z kranu? (Zdjęcie osoby nalewającej wodę/Shutterstock)

Butelkowana czy kranówka? W społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że w wodzie z kranu znajdziemy miliony bakterii groźnych dla naszego zdrowia, a jej smak pozostawia wiele do życzenia i pozostaje daleko w tyle za smakiem wody butelkowanej. Czy tak jest w rzeczywistości? Przedstawiamy 6 powodów, dla których warto pić wodę z kranu.

1. Będziesz zdrowy

Picie wody jest niezbędne dla naszego organizmu – to niezaprzeczalny fakt. Dzięki niej toksyny są wypłukiwane, wydalane poprzez mocz i pot. Aby prawidłowo nawodnić organizm, należy przyjmować około 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. Nosimy więc ciężkie zgrzewki wody ze sklepu, ani przez minutę nie myśląc o tym, żeby zastąpić ją wodą z kranu. To błąd! Kranówka posiada cenne dla zdrowia minerały - zwłaszcza magnez i wapń. Ich ilość zależy od miejsca zamieszkania - np. w Warszawie jest 250 mg/l. Eksperci przekonują, że w większości polskich miast woda z rurociągów jest bezpieczna do picia, a często dostarcza większych ilości minerałów niż np. butelkowana woda źrodlana.

2. Będziesz bogatszy

Dźwiganie zgrzewek sklepowej wody wpływa negatywnie nie tylko na twoje plecy, ale też na portfel. Jedna to koszt ok. 8-10 zł. Przyjmując, że ważysz 65 kilogramów, potrzebujesz wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. To oznacza, że dziennie musisz wypić 1 i 1/3 butelki wody, co na tydzień daje 10 butelek wody. Łatwo więc policzyć, że miesięczny budżet musi zakładać 50-60 złotych na kupno butelkowanej wody. Tymczasem można zaoszczędzić, montując pod zlew zestaw filtrów lub zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. To jednorazowy wydatek, który zwróci się już po kilku miesiącach użytkowania, a jeden filtr jest w stanie oczyścić ilość wody równą objętości 130 półtoralitrowych butelek.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

3. Będziesz proekologiczny

Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z wyrzucanymi przez ciebie plastikowymi butelkami po wodzie? Jeśli nie segregujesz odpadów, zapewne trafiają na wysypiska, a tam rozkładać się będą przez kolejne stulecia. I znowu z rozwiązaniem przychodzi woda z kranu. Jedyne, co będziesz musiał zrobić po jej wypiciu, to umyć szklankę.

4. Będziesz mieć ją zawsze pod ręką

Jeśli lubisz mieć wodę zawsze przy sobie, wystarczy, że przelejesz ją do bidonu, dorzucisz plasterek cytryny, ogórka czy kawałki truskawki lub melona i możesz cieszyć się jej naturalnym smakiem, kiedy tylko zechcesz. Taki sposób sprawdzi się też u dziecka, nie tylko podczas codziennych spacerów, ale także w podróży i na wakacjach.

5. Będziesz fit

Czy wiesz, jak dużo cukru znajduje się w sokach oraz napojach gazowanych? Często nie zdajemy sobie sprawy, że może być to równowartość nawet 20 kostek cukru. Nie musimy być na diecie, aby z nich zrezygnować, wystarczy, że chcemy zadbać o zdrowie. Zastąpienie słodkich napojów wodą z kranu pozwoli stracić nawet kilogram miesięcznie, ponieważ wypijanie już 5 szklanek wody zamiast słodzonej herbaty pozwoli na przyjmowanie 200 kcal mniej.

6. Będziesz smakoszem

Jeśli przeszkadza ci smak i zapach twojej wody z kranu, wystarczy, że odpowiednio ją uzdatnisz, a problem zniknie. Stosowanie odpowiednich filtrów do wody pomoże usunąć nie tylko substancje, których nie powinno być w wypijanej przez nas wodzie, ale wpłynie tez na polepszenie smaku i zapachu napoju. Warto wiedzieć, że stosowany przez nas filtr powinien mieć w sobie wkład z węgla aktywowanego – pomoże on usunąć z wody chlor, drobinki piasku i rdzę.

 

Warto przekonać się do picia wody z kranu. Niewielka inwestycja w filtry do uzdatniania wody poprawi jakość. Niech kwestie finansowe i zdrowotne staną się motorem do zainteresowania się tym, co płynie w twoim kranie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza