Warzywa i owoce, których nie warto obierać ze skórki

Ziemniaki to jeden z podstawowych produktów w naszej kuchni. Zwykle przygotowujemy je jako dodatek do dania głównego, obierając bulwy, aby następnie ugotować, upiec, usmażyć czy zrobić z niego purée.

Niestety, w ten sposób pozbawiamy ziemniaki aż 20 proc. wartościowych składników. Błonnik, minerały i witamina B znajdują się właśnie w skórce kartofli.

Zamiast obierać, dokładnie wyszoruj skórkę za pomocą szczoteczki lub specjalnych szorstkich rękawiczek do warzyw.

Sylwia Stachura

1 z 6Bakłażan

Ciemnofioletowa skórka bakłażana zawiera przeciwutleniacz o nazwie nasunin. Chroni on komórki przed wolnymi rodnikami, które wywołują choroby i wpływają na procesy starzenia.

Bakłażan to popularne warzywo we Włoszech, coraz częściej doceniane również w naszym kraju. Zwykle podaje się je smażone lub pieczone, ale nigdy nie należy go obierać ze skórki.

2 z 6Pasternak

Obraz
© Zdjęcie pasternaku / Shutterstock

Pasternak to cenne, zimowe warzywo, które zapachem przypomina pietruszkę, a smakuje podobnie do marchewki. Ma wiele właściwości leczniczych – pobudza trawienie, reguluje krążenie krwi i działa uspokajająco.

Większość cennych składników znajduje się w skórce, dlatego w sałatkach i zupach korzystaj z nieobranego pasternaku.

3 z 6Ogórek

Zielona skórka skrywa wiele antyoksydantów oraz błonnik, dlatego warto zmienić przyzwyczajenia i jeść ogórki w całości, bez obierania. Sam miąższ nie ma zbyt wielu cennych składników.

Znacznie więcej jest ich właśnie w ciemnozielonej osłonce. To ona jest źródłem steroli, które obniżają poziom cholesterolu i pozytywnie wpływają na układ krążenia.

Dzięki temu chronią organizm przed rozwojem groźnych chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

4 z 6Marchew

Obraz
© Zdjęcie marchewki / Shutterstock

Przeciwutleniacze niezbędne dla naszego zdrowia znajdują się w skórce i tuż pod nią. Właśnie dlatego zamiast ją usuwać, porządnie wyszoruj marchew.

Jeśli chcesz jeść ją ze skórą, staraj się kupować organiczne warzywa. Będziesz mieć pewność, że nie zawierają pestycydów i szkodliwych substancji.

5 z 6Bataty

Obraz
© Zdjęcie batatów / Shutterstock

Bataty to słodkie ziemniaki pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Mają pomarańczową lub czerwoną skórkę, słodki smak i miękki, delikatny miąższ.

Są niskokaloryczne i zawierają dużo witaminy A, C, B6, błonnika oraz żelaza, potasu i manganu. Najwięcej tych wartości znajduje się właśnie w skórce, dlatego przygotowując z nich pieczone frytki lub dodając je do gulaszu, nie należy się jej pozbywać.

6 z 6Jabłka

Obraz
© Zdjęcie jabłek / Shutterstock

Skórka jabłka jest bogata w błonnik, dzięki któremu czujemy się nasyceni i lepiej trawimy pożywienie. Występują w niej również witaminy A, K, C.

W miąższu tuż pod skórką jest najwięcej cennych składników, które tracimy, obierając te pyszne owoce. Zamiast zdejmować skórę przed jedzeniem, po prostu porządnie umyj jabłko.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie