Trwa ładowanie...

Body detox

Body detox, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, polega na stosowaniu odpowiedniej diety oraz spożywaniu specjalnych ziół. Dieta body detox jest bogata w polifenole oraz napoje moczopędne, które przyspieszają wydalanie z organizmu produktów przemiany materii.

spis treści

1. Przemiana materii a dieta

Przemiana materii to całokształt przemian energetycznych zachodzących w organizmie, składających się zarówno z reakcji anabolicznych, jak i katabolicznych. Anabolizm polega na syntezie nowych produktów ze związków powstających podczas trawienia pokarmu, natomiast katabolizm polega na „spalaniu” substancji w celu uzyskania energii. Przemiana materii (metabolizm) jest najszybsza u małych dzieci, kiedy to prawie wszystkie reakcje zachodzące w organizmie mają na celu budowanie (wzrost i rozwój) organizmu. Z kolei u osób starszych przeważają procesy rozkładu, czyli katabolizmu, które powodują m.in. starzenie się organizmu. Procesy kataboliczne zachodzą w organizmie również podczas niedoborów energetycznych (spożywanie zbyt małej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania). W organizmie osób odchudzających się zostaje uwolnionych wiele substancji toksycznych zmagazynowanych w tkance tłuszczowej. Substancje te zostały wchłonięte do organizmu wraz z pożywieniem. Osoby stosujące dietę bogatobiałkową (dieta Dukana), wysokotłuszczową (dieta Atkinsa, dieta Kwaśniewskiego) oraz niskowęglowodanową mają organizm zakwaszony ketonami powstającymi podczas metabolizmu białek i tłuszczów. Nadmiar ketonów w organizmie uszkadza wiele narządów, w tym nerki, wątrobę, oraz negatywnie wpływa na układ nerwowy. Związki toksyczne mogą wchłaniać się również do krwi z pokarmu zbyt długo zalegającego w jelitach. Taka sytuacja zachodzi najczęściej w organizmach osób cierpiących na zaparcia i spożywających zbyt małą ilość błonnika pokarmowego.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Dieta body detox

Aby oczyścić i zapobiec gromadzeniu w organizmie toksycznych produktów przemiany materii należy zastosować się do poniższych zasad:

  1. Należy regularnie spożywać 4-5 posiłków o małej objętości.
  2. W diecie powinien być zachowany odpowiedni stosunek składników odżywczych (15% białka, 30% tłuszcze, 55% węglowodany).
  3. W ciągu dnia należy wypijać 2 litry płynów (wysokozmineralizowana woda, woda z jodem), w tym 2 kubki zielonej herbaty.
  4. Należy pić napoje moczopędne – ziele skrzypu i pokrzywy po 1 kubku w ciągu dnia. Większa ilość wypłukuje minerały z organizmu.
  5. Należy zwiększyć w diecie ilość owoców cytrusowych (pomarańcze, grejpfruty, mandarynki) do około 1 kg w ciągu dnia, gdyż są bogatym źródłem polifenoli neutralizujących wolne rodniki.
  6. W diecie body detox zwiększa się ilość błonnika do około 35 gramów na dobę. Błonnik reguluje perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
  7. Do każdego posiłku dodaje się mnóstwo warzyw, gdyż są źródłem zarówno błonnika, jak i polifenoli.
  8. Na drugie śniadanie i podwieczorek warto pić koktajle owocowo-warzywne.

Dieta body detox nie tylko oczyszcza organizm, ale także przeciwdziała starzeniu się organizmu, gdyż zawiera mnóstwo związków neutralizujących wolne rodniki

Dr n. med. Aneta Kościołek
Body detox
Body detox
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.