Trwa ładowanie...

Bulimia a ciąża

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które dotyczy nie tylko fizjologii funkcjonowania, ale też psychiki. Najczęściej na bulimię chorują nastolatki i młode kobiety. Bulimia staje się podwójnie niebezpieczna w czasie ciąży. Nie tylko zagraża kobiecie, ale również jej dziecku. Jak bulimia wpływa na przebieg ciąży? Jak wygląda płodność u kobiet cierpiących na bulimię? Jak zaburzenia odżywiania oddziałują na rozwój płodu w łonie matki?

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

1. Co to jest bulimia?

Bulimia, a precyzyjniej żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), to zaburzenie odżywiania się ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F50.2. Bulimia charakteryzuje się okresowymi napadami obżarstwa i nadmierną koncentracją na kontroli masy ciała. Bulimiczki stosują skrajne metody przeciwdziałania „tuczącym” skutkom przyjętego pokarmu. Obraz psychopatologiczny bulimii może przypominać czasami anoreksję. Bulimię traktuje się czasem jako dalszy ciąg przewlekłego jadłowstrętu psychicznego. Bulimię daje się najprościej określić jako uporczywą sekwencję przejadania się i wymiotowania. Powtarzające się wymioty mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i powikłań somatycznych w postaci napadów padaczkowych, tężyczki, zaburzeń rytmu serca, osłabienia mięśni, aż do znacznego spadku masy ciała.

Żarłoczność psychiczną należy różnicować z depresją, zaburzeniami osobowości oraz schorzeniami górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym towarzyszą wymioty. W oparciu o jakie wskazówki diagnostyczne stawia się rozpoznanie bulimii?

  • Pacjent ma epizody żarłoczności, polegające na pochłanianiu olbrzymich ilości jedzenia w krótkich odstępach czasowych.
  • Pacjent jest stale zaabsorbowany jedzeniem i nie potrafi powstrzymać pragnienia jedzenia.
  • Pacjent, mając poczucie winy po spożyciu nadmiernej ilości jedzenia, stosuje metody przeciwdziałające „tyciu”, np.: prowokowanie wymiotów, głodówki, środki przeczyszczające i moczopędne, diety, intensywne ćwiczenia.
  • Pacjent chorobliwie obawia się otyłości, zakreślając nieprzekraczalne granice masy ciała.

2. Bulimia w ciąży

Badania specjalistów z King’s College London i University College London potwierdzają, że kobiety cierpiące na zaburzenia odżywiania się są bardziej narażone na problemy z płodnością. Okazuje się, że prawie 40% kobiet, które przyznały się do chorowania na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię lub obie choroby jednocześnie), potrzebowało ponad pół roku, by zajść w ciążę, natomiast w grupie pań bez zaburzeń odżywiania odsetek ten wynosił 29%. Kobiety z anoreksją lub bulimią dwa razy częściej niż kobiety bez problemów w odżywianiu korzystały ze specjalistycznej pomocy w leczeniu niepłodności i jednocześnie nie były szczęśliwe z powodu zajścia w ciążę. W ponad 40% przypadków ciąża u anorektyczek nie była planowana. Fakt ten może się wiązać z tym, że wiele kobiet cierpiących na anoreksję nie ma miesiączki i z tego względu nie docenia szans na zajście w ciążę. Osoby chorujące na anoreksję lub bulimię powinny szukać pomocy już przed zajściem w ciążę. Bulimia nie tylko zwiększa ryzyko niepłodności u kobiet, ale stanowi też poważne zagrożenie dla rozwoju płodu, o czym powinni pamiętać lekarze-położnicy.

Kobiety ciężarne, które w dzieciństwie przeżyły epizod bulimii, wykazują większą skłonność do poronień. Wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz kompulsywnego jedzenia i wymiotowania w organizmie bulimiczki może brakować składników mineralnych, witamin i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Restrykcyjne podejście do jedzenia może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i utraty ciąży. Ponadto, bulimii towarzyszą często zaburzenia gospodarki hormonalnej, stąd np. problemy z płodnością, niemożność zajścia w ciążę, utrata miesiączki. Niektórzy jednak zwracają uwagę na fakt, że w czasie ciąży może dojść do cofnięcia się objawów chorobowych bulimii. Dzieje się tak najprawdopodobniej w wyniku wzrostu poziomu estrogenów w ciąży. Jak bulimia wpływa na dziecko rozwijające się w łonie matki? Wraz z bulimią wzrasta ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu wskutek nadużywania przez kobietę środków przeczyszczających i moczopędnych oraz niedoboru składników odżywczych w diecie matki. Maluszek może urodzić się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową. Kobiety z bulimią nadużywają też często alkoholu i narkotyków, co również negatywnie wpływa na dziecko. Kobieta ciężarna borykająca się z problemem zaburzeń w odżywianiu wymaga specjalnej opieki ze strony położnej, ginekologa i psychiatry. Tym bardziej, że u takich kobiet rośnie prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję poporodową.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.