Trwa ładowanie...

Ciało na detoksie. Magiczna dieta to mit #ZdrowaPolka

Jest krótki, ale bardzo intensywny. Trwa zaledwie kilka dni i daje szybkie efekty. To dlatego zyskuje coraz większą popularność. Jak jednak przeprowadzić detoks, aby wspomóc, a nie zniszczyć zdrowie? Nasze wątplwiości rozwiewa Michał Undra, ekspert Aliness ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej.

Zobacz film: "5 sposobów na naturalny detoks wątroby"

Katarzyna Krupka, WP abcZdrowie: Chemia w jedzeniu, kosmetykach, detergentach, zanieczyszczenie powietrza, stres, używki - to wszystko sprawia, że nasze ciało słabnie. Czy potrzebuje detoksu?

Michał Undra: W naszym ciele cały czas działa "detoks" – na bieżąco usuwamy toksyny, które wdychamy, zjadamy czy nakładamy na skórę. Dzisiaj jesteśmy narażeni na setki toksyn, z czego wiele pochodzi z kosmetyków i innych produktów stosowanych na skórę, z powietrza – szczególnie w miesiącach zimowych jako smog, ale także z naszych mieszkań np. w postaci pleśni czy metali ciężkich oraz z pożywienia.

Szacuje się, że dziennie kobieta nakłada na swoją skórę ponad 150 chemikaliów, mężczyzna o połowę mniej. Głównym narządem związanym z detoksykacją organizmu jest wątroba – metabolizuje (przekształca) ona toksyny, jednak – wbrew obiegowym opiniom – wcale ich nie magazynuje!

W naszym ciele magazynem toksyn jest tkanka tłuszczowa. Oprócz wątroby za detoks odpowiadają także jelita, płuca, nerki, skóra oraz inne narządy, ale w mniejszym stopniu. Dlatego, że nasze ciało cały czas usuwa toksyny – nie musimy przeprowadzać "detoksu" per se, jednak wspieranie eliminowania toksyn i usuwanie ich z naszego środowiska zawsze będzie dla nas korzystne.

Zastąp wyskoprzetworzoną żywność naturalnymi składnikami
Zastąp wyskoprzetworzoną żywność naturalnymi składnikami

To jak się do tego zabrać?

Usuń źródło toksyn. Bez tego się nie uda. Jeżeli codziennie jemy mocno przetworzoną żywność z wieloma dodatkami, w ustach mamy plomby amalgamatowe z rtęcią, w naszym mieszkaniu jest mnóstwo toksyn z powietrza czy używamy ogromnej ilości kosmetyków – o żadnym usuwaniu toksyn nie może być mowy, ponieważ będą się one cały czas dostawać do naszego ciała.

W tym wypadku wsparcie detoksu może być czasem szkodliwe – ponieważ organizm nie poradzi sobie z wszystkim napływającymi toksynami.

Rozpoczynijmy zatem od wątroby. Jak wspierać ten ważny narząd?

Wątroba to główny narząd związany z detoksykacją, więc należy o niego dbać. Co ciekawe na choroby wątroby od lat 40. Co roku umiera coraz więcej osób – jest to jedyny narząd, który może spełnia te kryteria. Co obciąża wątrobę? Oczywiście alkohol – w każdej dawce (nawet jeden drink dziennie jest dla nas szkodliwy), ale także otyłość i objadanie się – powodują one niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które obecnie jest naprawdę powszechne.

Do tego do chorób wątroby przyczyniają się także infekcje bakteryjne czy wirusowe, takie jak WZW B czy C. Bardzo obciążające dla wątroby są także niektóre leki – szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen.

Wątrobę wspieramy poprzez zdrową dietę, bogatą w warzywa i owoce, witaminy z grupy B, odpowiednią ilość kalorii, unikanie alkoholu, używek i nadmiaru leków. Do tego pomocne mogą być suplementy takie jak NAC (N-Acetylo-Cysteina) czy ostropest plamisty.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Odpowiednie nawodnienie organizmu też jest niezwykle ważne, a wciąż przez nas lekceważone.

Nerki biorą duży udział w eliminacji toksyn, a ich praca jest zależna przede wszystkim od nawodnienia – przy odwodnieniu toksyny nie będą odpowiednio usuwane i mogą wracać z powrotem do ciała.

Mocz (oprócz porannego) powinien mieć barwę słomkową – jest to niezły wyznacznik nawodnienia organizmu. Zalecana ilość dziennie spożywanej wody to 1l na 30kg masy ciała – osoba ważąca 60kg powinna spożywać 2l wody dziennie (chyba, że ciężko trenuje albo na zewnątrz jest bardzo gorąco – wtedy należy zwiększyć podaż płynów).

O co jeszcze należy zadbać?

Dieta może być jednym z głównych źródeł toksyn, dlatego warto zadbać, by nie tylko nie obciążała ona dodatkowo naszego organizmu, ale także aby wspierała usuwanie toksyn. Dieta powinna być w tym wypadku nieprzetworzona, bogata w warzywa i owoce, ale także zawierać odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, białek, błonnika oraz węglowodanów i być zasobna w witaminy i składniki mineralne.

Zadbaj o przepływ żółci i regularne wypróżnianie. Żółć bierze bardzo duży udział w eliminacji toksyn z organizmu, tak samo jak nasze jelita. Dlatego odpowiednia, nieprzetworzona dieta bogata w błonnik będzie bardzo korzystna dla detoksykacji. Należy wypróżniać się minimum raz dziennie.

Rusz się! Wesprzyj płuca oraz porusz krew i limfę. Przy wysiłku fizycznym poruszamy cały układ sercowo-naczyniowy – poprawiamy krążenie, wspieramy pracę płuc, przy intensywnym wysiłku oddychamy głęboko – wszystko to wspiera detoksykację.

Detoks ciała wspomagaj korzystając z sauny
Detoks ciała wspomagaj korzystając z sauny

Nasz układ limfatyczny także bierze udział w usuwaniu toksyn, a jest on zależny od ruchu naszego ciała – jeżeli się nie ruszamy, to limfa ulega zastojowi. Dlatego też tak ważna jest aktywność w ciągu dnia – nie tylko ćwiczenia raz dziennie, ale także spacery, używanie windy itd.

Aktywność fizyczna wspiera także eliminowanie toksyn z potem. Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia związane z oddechem – one także wspierają pracę płuc.

Schudnij. Nadmierna masa ciała prowadzi do zwiększonych stanów zapalnych, silnie obciąża wątrobę i dodatkowo powoduje większe gromadzenie się toksyn w ciele, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej.

Podobno korzystanie z sauny, to również świetny sposób na usuwanie toksyn.

To prawda. Sauna to świetna metoda na usuwanie toksyn, regenerację czy poprawę nastroju. Warto korzystać z sauny co najmniej raz w tygodniu, najlepiej z tej na podczerwień. Czas spędzony w saunie należy dostosować do swoich odczuć.

A co z suplementami?

Eliminowanie toksyn wspierają wspomniane wcześniej NAC, ostropest plamisty, ale także witaminy z grupy B, witaminy A, C i E, probiotyki, kwas alfa liponowy (ALA), kurkumina i wiele innych suplementów, które powinny być dobrane indywidualnie.

Czyli wspieramy, wspieramy i jeszcze raz wspieramy. Nie głodzimy się, nie odstawiamy całych grup składników odzywczych i nie korzystamy z promowanych przez gwiazdy detoksów, jak np. cukrowy czy sokowy.

Niestety, modna dieta sokowa nie jest zbyt dobrą metodą detoksu – rzeczywiście opiera się na owocach i warzywach, jednak te w postaci soków mają mniej witamin, składników mineralnych i polifenoli, niż gdyby były spożywane w całości.

Do tego dieta ta będzie uboga w aminokwasy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, żelazo i wiele innych składników zbilansowanej diety. Tego typu detoks pomaga wielu osobom pod względem samopoczucia, ponieważ jest ubogo kaloryczny – i osoby z nadwagą mogą sporo schudnąć, co w tym wypadku poprawia samopoczucie. Jednak powinniśmy odchudzać się w sposób zaplanowany, indywidualny i powolny – co zwiększy skuteczność diety i zapobiegnie efektowi jojo.

Jak widać odpowiednia detoksykacja to nie tylko kilka tygodni magicznej diety i suplementacji – jest to przede wszystkim styl życia – dbanie o eliminowanie toksyn z naszego środowiska i usuwanie ich z ciała. Jeżeli będziemy dbać o siebie na co dzień nie powinniśmy mieć problemu z nadmiarem toksyn.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.