Czerwone wino dobre dla jelit. Jednak tylko pite z umiarem
Spożywanie alkoholu budzi kontrowersje. Zdaniem jednych - wypijany z umiarem nie szkodzi. Inni sądzą, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Nowe badania wskazują, że czerwone wino może mieć korzystny wpływ na stan jelit.
1. Czerwone wino - wpływ na jelita
Czerwone wino, wypijane z umiarem, może korzystnie wpływać na pracę jelit. Pozytywnie wpływa na ilość bakterii odpowiedzialnych za prawidłową mikroflorę jelit - twierdzą naukowcy.
To dobroczynne działanie zawdzięczamy polifenolom, czyli związkom, które znajdziemy nie tylko w czerwonym winie. Jednak, jak zauważyli badacze z King's College London, czerwone wino to jedno z lepszych źródeł polifenoli. Wina białe, piwo albo cydr nie zawierają ich w tak dużych ilościach. Natomiast owoce i warzywa również mogą stanowić dobre źródło polifenoli. Wśród nich są czerwone winogrona, z których powstaje czerwone wino.
Dzięki nim namnażają się potrzebne bakterie w jelitach. To podstawa zachowania zdrowia. Nawet niewielkie odchylenia od normy mogą skutkować zespołem jelita drażliwego, otyłością, chorobami serca i układu krążenia, a nawet niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne.
Dobra dieta to podstawa zdrowego funkcjonowania, co wiadomo od dawna. Nowe badania publikowane w "Gastroenterology", dowodzą, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale i co pijemy.
Badanie oparto na analizach bliźniąt. Zauważono różnice w stanie zdrowia powiązane z typem alkoholu, w jakim gustowali badani. Okazało się, że kluczowe dla zachowania zdrowia było czerwone wino, przy czym nie trzeba było po nie sięgać zbyt często - wystarczała lampka raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie. W badaniu nie brano pod uwagę wyników osób nadużywających alkoholu. Naukowcy zwracają uwagę, że nadużywanie - niezależnie od rodzaju trunku - nigdy nie wpływa korzystnie na organizm.
Dr Caroline Le Roy podpowiada: jeśli już chcecie pić, niech to będzie czerwone wino, a nie inny alkohol. Podkreśla też, że należy zachować umiar i że nie trzeba sięgać po wino każdego dnia. Dla osób, które wolą napoje bezalkoholowe, badacze też mają dobre wiadomości. Podobne działanie ma sok z czerwonych winogron.
Alex White z British Nutrition Foundation zastrzega, że konieczne są dalsze badania i analizy porównawcze. Kluczem do sukcesu jest znalezienie optymalnej ilości alkoholu, która pomaga, ale nie szkodzi. Nadmierne picie skutkuje chorobami serca i układu krążenia, zwiększonym ryzykiem udarów, nowotworów i chorób wątroby.
Dr Megan Rossi z King's Hospital zauważa, że jeśli ktoś dotychczas nie pił, nie powinien zaczynać. Jeśli jednak już to robi, powinien wybierać te alkohole, które mają lepszy wpływ na organizm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl