Trwa ładowanie...

Skuteczność suplementów na odchudzanie

Suplementy na odchudzanie zyskują sobie coraz większą popularność. Ogromna liczna preparatów utrudnia dokonanie właściwego wyboru. Środki farmaceutyczne nie są najlepszym rozwiązaniem na zrzucenie nadwagi, to tylko preparaty pomocnicze i trudno ocenić, czy naprawdę pomagają.

1. Suplementy na odchudzanie

Proste odchudzanie
Proste odchudzanie

Aby skutecznie schudnąć, nie musisz jeść mikroskopijnych porcji lub głodować. Wystarczy, że porzucisz

zobacz galerię
  • Środki hamujące łaknienie – zawierają chrom, pierwiastek regulujący poziom insuliny, cholesterolu i produkcji kwasów tłuszczowych. Chrom ogranicza odkładanie tłuszczów. Dzięki temu pierwiastkowi można zmniejszyć zapotrzebowanie na słodycze lub dania mączne. Te suplementy diety mogą okazać się skuteczne dla jednych osób, a dla drugich nie, reakcja na chrom jest sprawą indywidualną. Chrom jest jedynie substancją pomocniczą w procesie odchudzania, a nie preparatem odchudzającym.
  • Blokady wchłaniania – suplementy na odchudzanie, w których składzie jest kwas hydroksycytrynowy (HCA), sprawiają, że organizm trudniej wchłania węglowodany, białka i tłuszcze. Osoby, które stosują HCA, powinny pamiętać, aby nie spożywać dużych ilości tłuszczu, to na pewno ograniczy wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego. Blokady wchłaniania to także preparaty z chitosanem, czyli substancji ze skorupiaków morskich. Chitosan nie jest wchłaniany przez organizm i będąc w żołądku, tworzy żel, który pochłania cząsteczki tłuszczu. Badania mówią, że 3g chitosanu pochłaniają 8g tłuszczu. Suplementy diety z chitosanem przyjmuje się przed posiłkiem.
  • Termogeniki – to np. kofeina pobudzająca ośrodkowy układ nerwowy. Kofeina znajduje się w kawie, czekoladzie, kakao, napojach energetyzujących. Jako suplement diety podawana jest w pastylkach do ssania. Jej nadmiar jest szkodliwy, grozi bezsennością i zaburzeniami rytmu serca. Innym rodzajem termogeniku jest witamina BT (L-karnityna), która znajduje się w mięśniach i transportuje kwasy tłuszczowe do komórek, gdzie ulegają spalaniu. Witamina BT znajduje się w wielu suplementach odchudzających, ale jeszcze nie potwierdzono jej skuteczności.
  • Wypełniacze – takim wypełniaczem jest błonnik, który jest podstawowym składnikiem wielu preparatów odchudzających. Błonnik pęcznieje w żołądku, rozciąga jego ściany i daje uczucie sytości. Ma zastosowanie w przewlekłych zaparciach, ponieważ przechodzi przez cały układ pokarmowy i eliminuje resztki pokarmu. Błonnik w postaci pigułek nie jest bezpieczny. Jeśli tabletka będzie zostanie nasycona wodą, może utknąć w przełyku i spowodować stan zapalny lub uszkodzenie ściany przełyku. Błonnik utrudnia przyswajanie ważnych pierwiastków: cynku, żelaza, wapnia.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Suplementy odchudzające nie zawsze okazują się skuteczne, a co najważniejsze bezpieczne. Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim połączenie diety z ćwiczeniami. Spalacze tłuszczu i inne tabletki, za zgodą lekarza, można stosować pomocniczo.

Skuteczność suplementów na odchudzanie
Skuteczność suplementów na odchudzanie (iStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.