Dieta bogata w błonnik
Dieta bogata w błonnik będzie zarówno skuteczna, jak i zdrowa. Niestety, w naszych sklepach króluje głównie żywność wysokoprzetworzona, co oznacza, że niewiele błonnika w niej znajdziemy. Błonnik jest dla człowieka tak cenny głównie dlatego, że bardzo dobrze reguluje pracę układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn, kwasów żółciowych i metali ciężkich. Usuwa resztki niestrawionych pokarmów, uwalniając nas przy tym od nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.
1. Właściwości błonnika
Podstawowe właściwości błonnika:
- Pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom, wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Ułatwia to regularne wypróżnianie się. Żywność zawierająca dużo błonnika pokarmowego pomaga zapobiegać zaparciom i bólom towarzyszącym hemoroidom, ponieważ zwiększa zawartość wody w kale, przez co łatwiej go wydalić z organizmu.
- Błonnik opóźnia przemianę węglowodanów poprzez częściowe blokowanie dostępu glukozy do krwi, co z kolei zmniejsza wydzielanie insuliny i pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.
- Błonnik pokarmowy pomaga zrzucić zbędne kilogramy, gdyż wchłania wodę, dzięki czemu pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a także opóźniając moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek.
- Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie (dzięki zdolnościom jonowymiennym wolnych grup karboksylowych), a nawet substancje rakotwórcze.
2. Źródła błonnika
Produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso i naturalne przetwory, ryby, mleko i naturalne przetwory, jaja), a także alkohole, masło, oleje i pozostałe produkty tłuszczowe nie zawierają błonnika pokarmowego. Źródłem cennego błonnika pokarmowego są m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i żytnie) i nasiona roślin strączkowych. Błonnika nie ma m.in. w mięsie, rybach, mleku, jajach, alkoholu. W celu uzupełnienia błonnika można nabyć suplementy zawierające błonnik, zazwyczaj będące w postaci pigułek.
Zawartość błonnika w produktach spożywczych (w gramach na 100 gramów produktu)
- Produkty zbożowe
Bułka grahamka – 5,4,
Bułka zwykła – 2,2,
Chleb pszenny – 4,5,
Chleb żytni – 5,0,
Pieczywo chrupkie – 6,3,
Makaron – 1,6,
Otręby pszenne – 42,3,
Płatki kukurydziane – 6,5,
Płatki owsiane – 6,9,
Pumpernikiel – 6,4,
Ryż gotowany – 1,0,
Kasza jęczmienna – 1,8,
Kasza manna – 0,7.
- Warzywa
Burak – 1,7,
Fasola biała – 15,8,
Groszek zielony – 5,8,
Kapusta biała – 2,1,
Marchew – 2,7,
Pomidor – 1,2,
Szparagi – 1,1,
Szpinak – 2,1,
Brukselka – 4,1,
Ziemniak – 1,2.
- Owoce
Arbuz – 0,2,
Banan – 1,1,
Gruszki – 1,6,
Jabłka – 1,5,
Morele suszone – 10,4,
Rodzynki – 6,5.
Błonnik w diecie to dobry wybór, na dodatek wspomagający zdrowe odchudzanie. Jeśli chcesz schudnąć z błonnikiem, musisz także pamiętać, że błonnik to nie tylko zalety. Duża ilość błonnika w diecie u wielu osób powoduje wzdęcia i gazy jelitowe.